GFG blog 2.: A vétóról
2022.05.25. 18:00
Hogy ne legyen embargó, ehhez (is) kell a vétó.
De a vétó nem a kekeckedés eszköze, hanem az együttes álláspont megtalálásának a módja.
Azért kell együttes álláspont, mert mindenki érdekét kifejezésre kell juttatni. Ez az Európai Unió értelme. A nagyobb nem nyomhatja el a kisebbet, a hatalmas az erőtlent. Mindenki szava és érdeke ugyanannyit ér.
A vétóban, mint eljárásban sűrűsödik össze tehát az Európai Unió értelme és célja.
Rendre felmerül azonban a vétó eltörlésének a szándéka. Azok erőltetik, akiknek kellemetlen az ellenvélemény. A nagyok és a hatalmasak. Túl azon, hogy a vétó eltörléséhez mindenki akarata – tehát együttes álláspont – kell, ezért maradni fog a vétó, a szándék mégis árulkodó: érvényesüljön az erősek érdeke, ne legyen ellenvélemény.
A következmények riasztóak, az elindított események láncolata pedig visszafordíthatatlan változásokat eredményezhet. Bár senki se gondolta, hogy elképzelhető, a Brexit mégis megtörtént.
A veszélyek tehát valóságosak, a könnyű feloldás reménye pedig illúziónak tűnik.
Ha ugyanis a vétót kilökjük a szerkezetből, akkor maga a szerkezet, annak értelme, célja, az abban való részvétel indoka is megváltozik. A maga nyerseségében válik látható, hogy csak a nagyok és erősek akarata számít és a császár meztelen.
De ha nem mindenki érdekét veszik figyelembe, akkor miért lenne érdeke mindenkinek részt venni benne? A vétó eltörlése az Unió felrobbanásával fenyeget. Ne mondjuk, hogy elképzelhetetlen, lásd: Brexit.
A vétóban tehát minden benne van: a szuverenisták és globalisták harca; a közös álláspont megtalálásnak a politikája; az érvelés alapú politikai kultúra igenlése és az Unió fenntartásának a racionalitása.
Ne feledjük, az Európai Unió azért jött létre, hogy legyen béke és jólét. Azért jött létre, hogy Európát ne verje szét a francia és német vetélkedés.
Persze lehetnek jóindulatú reformerek is, akik tényleg azért akarják eltörölni a vétót, hogy hatékonyabban döntsön Európa. Csakhogy a vétó vétó alatt áll. Európa azért döntésképtelen, mert nincs politikailag vezetve és a bürokraták kormányoznak. A brüsszeli bürokrácia nem más, mint az ügyek intézése az ügyek nem intézése által, miközben rossz sajtója lett a politikai vezetésnek. Európa tehát azért van válságban, mert vezetési válságban van.
Akinek fontos Európa, annak ezen a helyzeten kell változtatnia.