Több mint felével csökkenhet az üvegházhatású gázok kibocsátása az EU-ban
2020.10.07. 07:30
Az alelnök elmondta: a 2050-re klímasemlegességet céljául kitűző Zöld Megállapodás mérföldköve lesz a kötelező érvényű európai klímarendelet elfogadása. Az ehhez kapcsolódó uniós jogszabályoknak kötelező érvényűvé kell válniuk minden EU-tagállamban, még ha ez komoly kihívásokat is jelent – mondta.
Felhívta a figyelmet, hogy a kitűzött célok eléréséhez mindenkinek – az ágazatoknak és az állampolgároknak egyaránt – áldozatokat kell hozni. A tiszta energiára való átállás költségeivel kapcsolatban azt mondta: „Minél előbb fogunk bele, annál olcsóbb lesz, de még többe kerülhet, ha most nem cselekszünk.”
Tóth Edina, a Fidesz képviselője nagyratörő megoldásokat sürgetett, és azt mondta, a klímarendelet elfogadása megerősítheti, hogy ne csak az egyes tagállamok, hanem az egész EU együttesen lépjen fel a klímaváltozás elleni küzdelemben. Kifejtette ugyanakkor azt is: az Európai Bizottság legfrissebb tanulmánya nem mutatta be, hogy a tagállamokra milyen hatást gyakorolhat az átállás, ezért részletes modellezést kell végezni, amihez idő kell. A célok eléréséhez szavai szerint jó példák kellenek, és megemlítette, hogy
Felhívta azonban a figyelmet, hogy nem elfogadható a családokkal megfizettetni a költségeket a „klímarombolók” helyett, továbbá el kell kerülni az élelmiszer- és energiaárak növekedését. „A klímasemlegesség elérése érdekében minden gazdasági ágazatnak cselekedni kell, viszont az sem megengedhető hogy az ipari szereplők lehetetlen helyzetbe kerüljenek” – tette hozzá.