Európában betiltanák az egyszer használatos mûanyag cuccokat
2018.10.25. 13:35
Van egy ismerősöm. A tejszínhabos tejeskávéját mindig szívószállal issza. Műanyag szívószállal, ami 5 perc után egyből a szemetesben végzi. Amikor felvetettem, hogy a műanyag szívószál eléggé környezetszennyező, még nekem kellett szégyellnem magam, hogy ilyet fel mertem hozni, ezzel elrontva az ő "kávéélményét", mert hát talán valami lelkiismeret-furdalás támadt benne, de azért odavetette, hogy őt egyébként ez egyáltalán nem érdekli. Szívószállal issza a kis tejeskávéját, mert ő így szereti.
A tengeri hulladék 70 százalékát az egyszer használatos műanyag termékek (például a műanyag szívószál) és a tengerekben hagyott műanyag halászeszközök teszik ki. A helyzet már annyira eldurvult, hogy a törvényhozóknak is muszáj volt tenniük valamit.
Szerdán az Európai Parlament elfogadta azt a javaslatot, miszerint betiltanák az egyszer használatos műanyag termékek árusítását. Azt a 10 műanyag tárgyat tiltják be, amelyek a leginkább szennyezik Európa partjait. A korlátozás elsősorban a műanyag evőeszközöket, tányérokat, léggömbpálcikákat, fültisztítókat és szívószálakat érinti. Három év múlva, azaz 2021-től ezek fenntartható anyagokból fognak készülni. Azaz nem kell megijedni, lesz szívószál, csak nem műanyagból.
Most majd arról kezdődnek egyeztetések, hogy a tagállamok hogyan illesszék be a saját jogszabályaik közé a javaslatot. Az új szabályozást az Európai Parlament és a tanács várhatóan a jövő májusi európai parlamenti választásokig fogja véglegesen elfogadni.
Amellett, hogy szarul néz ki a tengerparton, miközben ott sütteted a hasad, számos negatív hatása van. Az állatok a nagyobb szemétbe beleakadnak, a kisebbeket pedig megeszik. Műanyagot enni pedig nem jó. Káros hatással van az állatokra, ráadásul a megszokott élelmüket sem tudják megemészteni, így biztos a pusztulás.
A rossz hír az, hogy a táplálékláncon keresztül a mi szervezetünkbe is bekerül a műanyag. Azaz még ha hidegen is hagy a műanyagba szorult, eldeformálódott teknős képe, vagy a műanyag zacskóktól éhen halt bálna teteme, akkor is aggaszt a dolog, mert rám is hatással van. És bár még egyelőre nem ismert, milyen hatást gyakorol az egészségünkre, biztos vagyok benne, hogy nem pozitívat.
A műanyag zacskók ellen már több helyen korlátozások vannak érvényben. Számos országban betiltották vagy kemény megadóztatják.
Ezeket többnyire csak egyszer használjuk, utána hulladék lesz belőlük. A lebomlási idejük pedig több száz év. Ezért a tervek szerint 2021-től Magyarországon is teljesen betiltanák a műanyag zacskókat.