A klímaváltozás komoly hatással van az érzelmi életünkre
2018.09.10. 19:18
A klímaváltozásnak sokszor csak a fizikai hatásaira gondolunk: a szélsőséges időjárásra, a fajkihalásra, az élőhelyek pusztulására, vagy épp a levegő- és vízminőség romlására, az élelmiszerről nem is beszélve. Azonban a kutatások szerint a klímaváltozás a mentális egészségünkre is egyre nagyobb hatással van.
Habár itthon még nem divat, Ausztráliában már vannak pszichológusok, akik külön a környezet változása által okozott problémákra szakosodtak. Kicsit túlzásnak érzem, de a távoli kontinensen már létrehoztak egy ingyenes segélyvonalat is, ahol az emberek képzett pszichológusokkal beszélgethetnek arról, milyen érzelmeket vált ki belőlük a klímaváltozás.
És hogy mik a tünetek? Idegesség, depresszió, düh, reménytelenség, tehetetlenség, szégyenérzet és bűntudat.
A jelenséget már megfigyelték az inuitoknál is. Az inuitok Kelet-Szibériától Alaszkán és Kanadán át Grönlandig húzódó arktikus területeken élnek. Ashlee Cunsolo egy, a bennszülött kultúrák megőrzéséért felelős intézet vezetője, és kollégája, Neville Ellis – aki a Nyugat-Ausztráliában uralkodó szárazságtól szenvedő farmereket vizsgálta – rájöttek, hogy a gyors környezetváltozás egyfajta gyászt vált ki az inuitokban. Mindehhez a jégolvadás, a kiszámíthatatlan időjárás, az élőhelyük és a megélhetésük elvesztése járul hozzá. Ezt ökológiai gyásznak nevezik. Ez egyféle mentális és érzelmi fájdalom, ami stresszt és szomorúságot okoz, mindezt pedig a környezet változása váltja ki.
Az inuitoknál tökre érthető, hogy aggódnak a klímaváltozás miatt, hiszen ez az eddigi életformájukat fenyegeti. De azért amikor egy európai ember annyira aggódik emiatt, hogy pszichológusra van szüksége, ott egyéb gondok lehetnek. Nektek milyen napotok van ma?