Világszerte kétmilliárd gyerek szív mérgezõ levegõt
2016.10.31. 22:28
A kétmilliárd, naponta mérget lélegző gyerek közül a legtöbb India északi részén és a környező országokban él. A vegyszerek károsíthatják tüdejüket, agyukat és más létfontosságú szerveiket is. A kétmilliárdból 300 millió olyan súlyosan szennyezett levegőt kénytelen belélegezni, melyben a káros anyagok koncentrációja több mint hatszorosan haladja meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által lefektetett egészségügyi határértékeket. Közülük 220 millióan Dél-Ázsiában élnek.
Újdelhiben például télen hagyományosan gyengébb a széljárás, és sokan szemétégetéssel próbálják magukat melegen tartani, ezért harmincszorosan haladja meg a levegő károsanyag-tartalma a WHO által megszabottat.
Az UNICEF jelentése felhívja a figyelmet arra, hogy a mérgező levegő a gyerekeknek sokkal jobban árt, mint a felnőtteknek, mert a gyerekek kétszer olyan gyorsan lélegeznek, testtömegükhöz képest nagyobb mennyiségű levegőt lélegeznek be, ideg- és immunrendszerük viszont sérülékenyebb.
Ennek hatása letaglózó"
- jegyezte meg Anthony Lake, az UNICEF főigazgatója, kiemelve, hogy évente 600 ezer, ötévesnél fiatalabb kisgyerek hal meg a szennyezett levegő okozta megbetegedésekben, és több millióan élnek a mérgező levegő miatt valamilyen légzőrendszeri nehézséggel, ami árt az ellenálló képességüknek, továbbá fizikai és mentális képességeikre is egyaránt káros.
Az UNICEF a légszennyezettséget elemző műholdfelvételek és a demográfiai adatok összevetéséből vezette le a jelentésben szereplő adatokat.
(MTI)