Várható volt, hogy felminõsít minket a Moody's
2016.11.05. 08:28
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint a magyar gazdaság három éve a 3 százalék körüli növekedési szintnél van, ez az előrejelzések szerint a következő években is megmarad.
A költségvetési politika fegyelmezett, az államháztartási hiány tartósan alacsony és az államadósság GDP arányos mutatója is csökken. Várhatóan a kormány keresletélénkítő intézkedései sem veszélyeztetik ezt a pályát"
– fogalmazott az elemző, aki szerint az államadósság finanszírozásában megnőtt a lakosság, valamint a kereskedelmi bankok szerepe.
Eközben a külföldi befektetők felé az ország kitettsége jelentősen mérséklődött, így az adósság megújításának kockázatai, az ország pénzügyi sérülékenysége csökkent"
– értékelt Török, aki úgy véli, hogy a kedvező folyamatok előreláthatóan a következő években sem törnek meg, így nemcsak a mostani felminősítés volt indokolt, de az ország hitelminősítésének további javulására is számítani lehet.
Ugyanezen a véleményen van Németh Dávid is, a K&H vezető makrogazdasági elemzője is. Szerinte a Moody's lépése azért sem volt váratlan, mert a hitelminősítő már egy évvel ezelőtt a felminősítést valószínűsítő pozitív kilátással látta el a magyar osztályzatot.
A Moody's szakértői azért dönthettek a felminősítés mellett, mert az elmúlt egy évben az államadósság és a külső adósság tovább csökkent, emellett a költségvetési hiány jóval elmarad a költségvetési törvényben megszabott szinttől"
– mondta Németh.
Az elemző szerint az ország szempontjából igencsak kedvező, hogy az Államadósság Kezelő Központ forintban újította meg a devizában lejáró adósságot, a belföldi finanszírozás aránya pedig nőtt.
Ezek a lépések stabilabbá tették az adósságfinanszírozást, a hozamok mérséklődése pedig a kamatkiadások csökkenése miatt lényeges tényező. A felminősítés mellett szólt az is, hogy tartósan 2 százalék felett van a gazdasági növekedés"
– fogalmazott a szakértő.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint is várható volt a felminősítés, hisz New York-i hitelminősítő már tavaly novemberben is pozitív kilátást adott a minősítésre, az azóta bekövetkezett folyamatok pedig megerősítették a felminősítés indokoltságát.
Az évtized végére több fokozattal a jelenlegi szint felett állhat a hazai adósság minősítése"
– értékelt az elemző.
(MTI)