Újra kilenc bolygónk lehet
2016.01.20. 21:08
Elképzelhető, hogy újra kilenc bolygója lesz a naprendszerünknek. Nem, a Plútó továbbra se számít bolygónak.
Két asztronómus – Michael E. Brown és Konstantin Batygin – jelentette be szerdán, hogy meggyőző jeleket észleltek arról, hogy van valami nagy a naprendszer sötét és távoli részében, ami megfelelhet azoknak a kritériumoknak, amiket a tudósok elvárnak egy bolygótól.
Elég biztosak vagyunk benne, hogy ott van
– mondta Michael E. Brown a Kaliforniai Műszaki Egyetem professzora.
Azonban amit a két asztronómus eddig nem tett meg az az, hogy meg is találják az égitestet. Helyette inkább egy tanulmányt jelentettek meg a The Astronomical Journalban a bolygó gravitációs aláírásáról. Vagyis az utóbbi években felfedezett körülbelül féltucat törpebolygó és más kisebb égitestek mozgásából következtetnek a kilencedik bolygó létezésére.
A tudósok számításai alapján a bolygót egykoron a Jupiter, vagy a Szaturnusz gravitációs ereje lökhette a naprendszer távoli pontjába. Az égitest az asztronómusok szerint jó tízszer sűrűbb és háromszor nagyobb lehet, mint a Föld. Ráadásul a kilencedik bolygót tényleg nehéz lesz megtalálni, ugyanis ötször olyan messze van a Naptól, mint a Plútó, ami miatt nagyon kevés fény verődik vissza rajta.