Új terepen zajlik tovább az izraeli-palesztin konfliktus
2016.03.31. 21:48
Nemzetközi színtéren is egyre komolyabb vita övezi a közvetlenül vagy közvetve a nyugati parti illegális izraeli telepek területén működő izraeli és más külföldi cégek működését. Legutóbb az Európai Unió és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa hozott meg ezekkel szemben kritikus döntéseket.
A fokozódó nemzetközi kritika nyomán egyre jobban aggódik az izraeli vezetés, hiszen
Noha, Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő szerint a döntések csak „egy újabb Izrael-ellenes cirkusz” részei, a valóságban nem kevés fejfájást okoz ez a helyzet az izraeli diplomáciának. Az izraeli külügyben aggódnak, hogy a telepek elleni egyre erősebb nemzetközi kiállás további negatív hatással lehet külkapcsolataikra is, ennek már jeleit is látni vélik: az Emberi Jogi Tanács döntése ellen - amely a megszállt területeken működő vállalatok listázását foglalta magába - Izrael olyan hagyományosan szoros diplomáciai kapcsolatai sem emelték fel hangjukat, mint Németország (!) vagy Franciaország.
Annak ellenére, hogy az Izrael-ellenes bojkottra való felhívásokat Izrael teljes mértékben elítéli, mondván, hogy ez delegitimálja az egész államot, sőt 2011 óta bünteti bojkottra felhívó mozgalmakat-személyeket, üzleti érdekeiket szem előtt tartva, az olyan nagy vállalatok is az izraeli telepekről való fokozatos kivonulás mellett döntöttek, mint az idehaza is ismert kozmetikai termékeket gyártó Ahava, a SodaStream vagy az Izraelben nagy népszerűségnek örvendő Bagel Bagel.
(Forrás: Wikipédia)
Az Izraelre nézve negatív gazdasági hatásokra hívja fel a figyelmet Avichai Snir a Bar-Ilan Egyetem professzora, aki szerint
a világ egyre inkább kompetitívvé válik, egy ilyen környezetben pedig az államok egyre jobban próbálják meggyőzni saját polgáraikat arról, hogy helyben készült termékeket vásároljanak, keresve a módját annak, hogy csökkentsék az importot és növeljék a hazai exportot. Izrael esetében azonban a sok helyről sugallt "megszálló hatalom imázsa" semmiképp sem segít ebben.”
A külföldön élő palesztinok többsége a dél-afrikai apartheid ellenes mozgalmakhoz hasonlítva, egyértelműen támogatja ezen vállalatok minél hamarabbi kivonulását a Nyugati Partról, azonban nem ennyire egyértelmű a kép a helyszínen, sőt még a Palesztin Hatóságon belül sem.
Egy dolog biztosnak tűnik, az izraeli-palesztin konfliktus nem a helyzet megoldása felé közelít, sőt a mindennapi erőszakon túl most már a gazdaság területén is mindennaposakká válnak az összecsapások.
( Al-Monitor, Vice, Haaretz, Gush Shalom)