Titkosszolgálati tanácsok: így derítheted ki, hogy figyelnek-e
2016.05.13. 09:28
Gyakran előfordulhat, hogy az általunk bérbe vett lakást a tulaj bekamerázta. Túl könnyen és olcsón felszerelhetők ugyanis rendkívül kisméretű, a lakásban zajló tevékenységet akár folyamatosan, élő képpel és hanggal közvetíteni képes videó kamerák. A problémára egyébként külön felhívja a figyelmet az Airbnb weboldala. A dolog egyáltalán nem áll példa nélkül, ezért segítünk olvasóinknak leleplezni a titkos kukkolókat.
A legegyszerűbb, s mégis többé-kevésbé célravezető módszer a kameralencsék visszatükröződését keresni. Ehhez le kell kapcsolni a villanyt, elsötétíteni, és rendkívül lassan, centiről centire, zseblámpával, netán lézerpálcával átvizslatni a helyiséget.
Át kell nézni a szellőzőberendezéseket, a padlót, s a mennyezetet is.
Felhasználható lehet az RF jelkereső, amely többnyire tízméteres körzetben észlel minden rádiófrekvenciás jelet, s így előtte a rejtett kamera vagy lehallgató készülék nemigen maradhat rejtve, a Vaterán háromezerért már találtok jó minőségűt. Általában kicsik, akkumulátorral működnek és könnyen kezelhetőek. Természetesen nem csak a lakásban, hanem tárgyalóteremben, étteremben, szállodában, mellékhelyiségben, uszodában és öltözőben is lehet velük eldugott kamerák után kutatni.
Azonnal feljelentést kell tenni a rendőrségen: jogellenes minden olyan felvétel, amelynek készítéséről elmulasztottak tájékoztatni bennünket. Amíg a hatóság a helyszínre érkezik, fotózzuk, videózzuk le a kamerát az okostelefonunkkal, szerezzünk tanúkat.
(BZI, MTI)