Terjed a minõségi alkoholizálás
2016.02.25. 10:38
Ugyanis sokat fejlődött a kisüzemi sörfőzés az elmúlt években Magyarországon.
Már 2005-ben megkezdődött a kisüzemek gyártmányszerkezetének átalakítása; így egyesek ki tudták használni azokat a piaci réseket (mint például a felsőerjesztésű, különleges komlózású és gyümölcsös sörök), amelyeket a nagy sörgyárak hagytak számukra – nyilatkozta a Magyar Időknek Vaskó György, a felsőzsolcai Serforrás tulajdonosa, a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének tagja.
Vaskó elmondta: a kézműves sörök ismertsége és elismerése a hazai sörös bemutatkozások és a fesztiválok miatt éli reneszánszát. Hozzátette, hogy míg a rendszerváltás után, 1996-ig 360 fölé emelkedett a sörfőzdék száma Magyarországon, addig a jövedéki törvény változása és az élelmiszeripari előírások szigorítása miatt 2010-re 48-ra zsugorodott a számuk.
A már említett 2012-es változtatásoknak köszönhetően azonban napjainkban már közel 60 sörfőző üzem működéséről beszélhetünk, melyek döntő többsége családi tulajdonban van. Számuk növekedésével a kisüzemek bevallott jövedéki adójának mértéke is megugrott, ugyanis a 2012-es 65,5 millió forintról 2015-re 170 millió forintra nőtt az állam ebből származó adóbevétele.
(Magyar Idők)