Szülhetsz és élvezhetsz egyszerre!
2016.06.01. 15:28
A szülésről többnyire fájdalmas kínszenvedésként nyilatkoznak a nők, sőt, a szülés körüli teóriák miatt sokan nem is mernek belevágni a teremtés csodájába.
Ezért nagy meglepődés övezte a 2013 májusában megjelent online felmérést, miszerint a megkérdezettek 0,3 százaléka érzett valami egészen mást is a fájdalmon kívül.
Egy olyan kellemes hullám járta át a testem, amitől szinte beleborzongtam a boldogságba!”
Saját szülési élményéről írt így Elena Skoko, a görög származású énekes 2012-ben írt „Memoirs of a Singing Birth” című könyvében.
Az orgazmikus szülés már régóta szárnyra kapott a szóbeszédben, de csak 2009-ben vált szélesebb körben ismertté, amikor az Egyesült Államokbeli Debra Pascali-Bonaro bemutatta az erről készült dokumentumfilmjét.
Az emberek gyakran szkeptikusak, amikor a szülés és az orgazmus egy mondatban szerepel, sőt, akadnak olyanok, akik egyenesen elképzelhetetlennek tartják a jelenséget.
nyilatkozta Pascali-Bonaro a Live Science-nek dokumentumfilmje apropóján.
2013-ban Thierry Postel készített egy felmérést arról, hogy pontosan hány nőnek van része ebben az eksztázisban. A Blainville-sur-Merben dolgozó szakember 956 bábával lépett kapcsolatba, hogy töltsék ki a szülési orgazmussal kapcsolatos kérdőívét. Azért őket kérdezte meg, és nem orvosokat vagy nővéreket, mert a bábáknak sokkal közvetlenebb tapasztalataik vannak.
109 kérdőívet töltöttek ki azok a bábák, akik karrierjük során összesen 206 ezer szülésnél segédkeztek; 668 olyan esetről számoltak be, amikor az anyukák orgazmusszerű élményt éltek át szülés közben, és további 868 esetben észlelték azt, hogy az anyukák valamilyen gyönyört éltek át szülés közben. Végül kilenc anyuka is kitöltötte Thierry Postel kérdőívét, megerősítve azt, hogy orgazmust éltek át.
A New Jersey-i Rutgers egyetem pszichológus professzora, Barry Komisaruk szerint, anatómiailag nem meglepő az orgazmikus szülés, hiszen az esemény során a szülőcsatorna, a méhnyak, a vagina és a klitorisz is erős stimulációt kap. De mivel mindegyik nő anatómiája és fájdalomküszöbe eltérő, a szülést mindenki másképp éli meg .
Komisaruk és munkatársai már 1988-ban azt írták a Journal of Sex Research szaklapban publikált tanulmányukban, hogy a vagina vagy a klitorisz stimulációjának hatására a nők kevésbé érzékenyek a fájdalomra.
Állatkísérletekkel azt is kimutatták, hogy a vaginális stimuláció blokkolja a fájdalomérzetet közvetítő P-anyag kibocsátását. Magyarán van egy ősi mechanizmus a nők nemi szervében, amelynek kimondottan fájdalomcsillapító szerepe van. Emellett az orgazmus során két olyan agyterület, az elülső cinguláris kéreg és az insula aktiválódik, amelyek a fájdalmas élményekre is reagálnak.
A téma szakértői úgy látják, hogy a szüléssel kapcsolatban szinte elvárás a fájdalom, és a kultúránk része, hogy a gyönyör szégyenérzetet vált ki – amin sürgősen változtatni kell.
(l Live Science)