Szintet léphetnek a drónok
2016.01.06. 11:48
Miután a világ szinte minden pontján – köztük már hazánkban is – kaphatóak a professzionálisnak mondható drónok, továbbra is kérdéses, hogy mennyire jelenthetnek nemzetbiztonsági kockázatot.
Az Intel csip- és szoftvergyártó cég egy számítástechnikai rendezvényen mutatta be új drón prototípusát, amely nemcsak önvezérlő, hanem saját 3D-s szenzoros térképe alapján magától ki tudja kerülni az elé kerülő akadályokat.
A fejlesztés oka elsősorban a filmtechnika okán merült fel, ugyanis több ízben is került már sor olyan típusú balesetre, amikor a kamerafelvételeket készítő drón egyész egyszerűen összeütközött a lefilmezendő objektummal. Ennek legeklatánsabb példája az volt, amikor Marcel Hirscher, síelő ütközött össze egy, a futamát közvetítő drónnal.
Annak ellenére, hogy a fejlesztés mérföldkőnek számíthat a filmtechnikában, mégis aggodalomra adhat okot a rendvédelmi szervek számára. A drónok elleni védekezés ugyanis még viszonylag fejletlen állapotban tart. Az offenzív funkciók természetesen mindig gyorsabban fejélődnek, mint az azokat elhárítani tudó technológiák, azonban komoly problémát okozhat egy olyan drónnak a hatástalanítása, amely önmagában képes kikerülni rakétákat, hálókat.
A drónokkal kapcsolatos félelem ugyanis nem megalapozatlan. Annak ellenére, hogy a jelenleg kapható robot-repülők viszonylag korlátozott repülésidővel és szállítókapacitással rendelkeznek, egy-egy apróbb, két kilót meg nem haladó robbanótöltetet képesek lennének öt vagy tíz perc erejéig a levegőben tartani.
A most közelgő, Franciaországban megrendezésre kerülő Labdarúgó Európa-bajnokság kapcsán már egészen ijesztően hat az a tény, miszerint tíz perc alatt bármelyik stadion belülről megközelíthetővé válik a levegőből. A néhol százezres tömegeket is befogadó nemzeti stadionok rendre nyitottak, így az sem kizárható, hogy több robbanóanyagot szállító drón is képes lenne pusztító hatást kiváltani.
(BBC)