Soros György alapítványa is beszáll a hamis hírek elleni küzdelembe
2016.12.15. 23:28
A legfontosabb intézkedés az lesz, hogy a leginkább kamunak tűnő híreket meg fogja jelölni a Facebook, amelyeket a felhasználók megosztanak a hírfolyamban. A Facebook adatai szerint a hamis hírek mintegy egymilliárd emberhez jutnak el naponta – írja a Politico.
Elkötelezettek vagyunk, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk. Számunkra fontos, hogy a felhasználóink hiteles és jelentőségteljes híreket olvassanak"
– mondta Adam Mosseri, a Facebook Termékfejlesztési Ágazatának helyettes-igazgatója.
A Facebook nem egyedül fogja ellenőrizni a hírek igazságtartalmát, hanem bevon egy harmadik felet is, akik ellenőrzik a cikkek állításait. A bevonni kívánt harmadik fél nem más, mint Poynter International Fact-Checking Network, amely egy médiával foglalkozó intézet, ami újságokat is működtet, így a kevésbé ismert Tampa Bay Timest.
Az új rendszerben, amikor egy Facebook felhasználó megpróbál posztolni egy cikket, amelyet a Poynter alkalmazottai már megjelöltek, mint hamis hírt, akkor kap egy felugró üzenetet. Ebben a következő szöveg áll:
Mielőtt megosztanád ezt a történetet, jobb ha tudod, hogy független tényellenőrök vitatják annak hitelességét."
Amennyiben valaki mégis posztolja az adott történetet, az megjelenik az ismerősei hírfolyamában, de meg lesz jelölve egy piros, "veszély" jelzéssel, amely azt jelzi, hogy az adott hír valóságtartalma vitatott. Mindehhez egy olyan link is jön, amely a tényellenőrzők oldalára mutat, ahol megtalálható az indoklás.
Alexios Mantzarlis, a Poynter Institute’s International Fact-Checking Network igazgatója és szerkesztője szerint a Facebook egy olyan platform, amely hihetetlenül felgyorsította a hamis hírek terjedését, ám egyszersmind az első olyan platform, amely fellép a hamis hírek terjesztése ellen.
A Facebook további intézkedéseket is terve: a felhasználók számára megkönnyíti a hamis hírek bejelentését.
Ezzel a tervvel a Facebook erősen függni fog egy kis csapatnyi tényellenőrtől. A három, nagy tényellenőrzéssel foglalkozó amerikai cég a FactCheck.org, a PolitiFact és a The Washington Post’s Fact Checkers összesen 20 embert alkalmaz.
Mindez komoly kérdéseket vet fel, hiszen például a Washington Post egy erősen elfogult liberális lap. Mi történik akkor, ha a saját állításaikat kell górcső alá venni?
A Poynternek jelenleg 40-en dolgoznak, habár ők nem igazán szerződéses alkalmazottak, inkább csak elfogadták az intézet irányelveit és bizonyos munkákat elvégeznek.
A Facebook már korábban is cenzúrázta a híreket, az úgynevezett "trending" sávban, amely csak az amerikai felhasználók számára jelenik meg. Itt a jobboldal számára kedvező híreket sokszor kitörölték ebből a hírfolyamból a Facebook alkalmazottai.
A Facebook más védelmi vonalakat is felhúz a hamis hírek terjedése ellen: a hamisként megjelölt híreket nem lehet majd hirdetni, valamint a hamisként megjelent hírek nem lehetnek előkelő helyen a hírfolyamban.