Sörben az egészség? Igen!
2017.02.16. 16:11
Az utóbbi időben számos kutatás megerősítette, hogy a mérsékelt fogyasztást betartva a sör rengeteg pozitív élettani hatással bír. Lássuk, hogy pontosan melyek is ezek:
Csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedéseket
Egy 2012-es spanyol kutatási áttekintés szerint napi egy pohár sör csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát: a hatás a benne található természetes vegyületek egy típusának, a polifenoloknak köszönhető. Egy harvardi vizsgálat ugyanabban az évben megállapította, hogy az ital szívre gyakorolt jótékony hatása az egészséges és a szívrohamon átesett népességnél egyaránt kimutathatók. A sör előnyös hatással van a vérerekre is, mivel növeli a jó HDL-koleszterin szintjét, és mérsékli a rossz LDL-ét, ezáltal csökkenti az agyvérzés kockázatát is.
Leszámol a vesekővel
Egy 1999-es finn tanulmány szerint a sör fogyasztása akár negyven százalékkal is csökkentheti a vesekő kialakulásának esélyét. Ez egyrészt víztartalmának – 93 %-ban víz – és vízhajtó hatásának köszönhető, ami serkentőleg hat a veseműködésre, másrészt annak, hogy kevés kalciumot és sok magnéziumot tartalmaz. A sör a már meglévő vesekövek kevésbé fájdalmas távozását is segítheti, mivel tágítja a húgyutakat.
Erősíti a csontokat
A sör, és ezen belül is főként a világos sör kiváló forrása a csontok egészségét támogató szilíciumnak; az italban található válfaját – az ortokovasavat – ráadásul könnyen fel tudja dolgozni a szervezet. Az elmúlt években több vizsgálatban igazolták, hogy erősíti a csontokat és lelassítja a csontritkulás folyamatát.
Emésztésjavító
Egyes tanulmányok szerint a mérsékelt sörfogyasztás kedvezően befolyásolja a bélműködést és az emésztést is. A hatás annak tulajdonítható, hogy stimulálja a gyomorsav-kiválasztást – állítja egy 2012-ben folytatott osztrák-német kutatás. A hangsúly a csekély mennyiségen van: az ajánlottnál nagyobb adag alkohol a közhiedelemmel ellentétben megterheli az emésztőrendszert.
Baktériumölő és gyulladáscsökkentő
A sör B2-vitaminban – riboflavinban – gazdag, amely hozzájárul az immunrendszer helyes működéséhez, a szövetek épségéhez, valamint csökkenti a nyálkahártya-gyulladásokat. A sörben megtalálható komlópolifenolok nem csupán antioxidáns hatással bírnak, hanem megakadályozzák a kórokozó baktériumok szaporodását is. Sőt a gyomorfekély kialakulását is csökkentheti.