Sárba tiporják a melegjogokat az USA-ban
2016.04.07. 14:28
Phil Bryant, az amerikai Mississippi állam kormányzója kedden aláírta azt a törvényt, amely lehetővé teszi vallási csoportoknak és magánvállalkozásoknak, hogy vallási meggyőződésükre hivatkozva megtagadják szolgáltatásaikat meleg, biszexuális és transznemű emberektől.
A republikánus kormányzó szerint a törvény azokat védi, akik szerint a házasság csak férfi és nő között köthető, szexuális kapcsolat házasságon kívül nem megengedett, továbbá a férfi és a nő nemét a születési genetikai felépítés dönti el.
A jogszabály szerint Mississippiben az állami alkalmazottakat nem kötelezhetik azonos neműek házassági okiratainak kiállítására, és a cégeknek megengedik, hogy olyan öltözködési előírást vezessenek be, amely a nemi sztereotípiákon alapul. Phil Bryant kormányzó bár újságíróknak nem volt hajlandó nyilatkozni, a törvény aláírása után elmondta, a törvényhozók vigyáztak arra, hogy a jogszabály ne legyen ellentétes a szövetségi törvénykezéssel.
Andy Gipson jogász és republikánus képviselő, a befolyásos déli baptisták egyik lelkipásztora, aki a törvényjavaslatot előterjesztette, azt mondta:
az emberek most már nemcsak abban hihetnek, amiben akarnak, hanem hitükkel összhangban cselekedhetnek is, anélkül, hogy ártanának lelkiismeretüknek."
Hasonló törvényt fogadtak el korábban Észak-Karolinában és Georgia államban is. A döntésre reagálva a PayPal visszamondta tervezett terjeszkedését az előbbi államban. A 3,6 millió dolláros projekt 400 új munkahelyet teremtett volna. San Francisco polgármestere pedig egyenesen eltanácsolta a kaliforniai város lakóit az Észak-Karolinába való utazástól.
A Georgia államban az óriási felháborodás hatására Nathan Deal kormányzó végül nem írta alá a törvényt. Olyan nagy amerikai cégek, mint a Coca Cola vagy a Delta Airlines is bojkottal fenyegettek, egyes országos sportegyesületek pedig kilátásba helyezték, hogy ha a diszkriminatív törvény életbe lép, máshol rendezik meg bajnokságaikat és sporteseményeiket.
Bár a törvényt a hitvallás és a hitvalláson alapuló cselekvés védelmében hozták, veszélyes kiskapukat nyit a szegregáció bizonyos formáinak. Mert ugyebár miből tudjuk egy másik emberről, hogy az LGBT vagy a heteró közösséghez tartozik? A törvény gyakorlati alkalmazásában arra is lehetőséget ad, hogy kinézet vagy benyomás alapján ítéljék meg egy másik emberről, hogy milyen a szexualitása és ennek fényében szolgálják ki/lássák el. Teszem azt, a boltos azért nem szolgál ki egy heteró férfit, mert a vásárló öltözete nem egyezik a boltos öltözködési ízlésével, és már egy kivágottabb V-nyakú pólót "meleg öltözetnek" titulál.
Azért érdekes, nem? A nagy USA, aki a nemzetközi politikai színtéren folyton erkölcsökről, szolidaritásról és befogadásról papol, mégis lehetővé teszi, hogy államaiban ilyen középkori törvények szülessenek. Nagy "morális és kulturális fölényében" az USA diplomáciája már sokszor bélyegezte meg Magyarországot, de pont az ehhez hasonló törvények elfogadásával szaladnak bele a képmutatóknak kijáró csicskapofonba. Mert az USA képmutatása ilyenkor rendesen visszaüt. Hogyan? Mert míg ők úgy, addig mi így:
Nem fogunk bűnözést, terrorizmust, homofóbiát, zsinagógákat gyújtogató antiszemitizmust importálni Magyarországra."
(MTI)