Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Õsszel kezdõdhet az új brit atomerõmû építése

888.hu

2016.07.29. 11:58

A Hinkley Point atomerõmû beruházását csütörtökön hagyta jóvá a francia EDF, a projekt finanszírozója. A brit kormány azonban váratlanul bejelentette, hogy õszre halasztja a döntést az építkezés megkezdésérõl.

Az EDF finanszírozza a 18 milliárd fontba kerülő projektet. Az igazgatósági tagok csütörtökön találkoztak, ahol rábólintottak a projektre.

A zöld jelzés azt jelenti, hogy az eddig tető alá hozott szerződéseket szignózzák, amelyek így hatályba lépnek és elkezdődhetnek az építkezési munkálatok. Most kiderült, hogy az EDF zöld jelzése ellenére a brit kormány őszre halasztja a döntést az építkezés megkezdéséről.

A kritikusok hasonló kifogásokat emelnek a projekt ellen, mint Magyarországon a Paks 2 kapcsán. A kivitelezés költségei magasabbak lehetnek az eredetileg tervezettnél, valamint amiatt is aggódnak, hogy a 18 milliárd font egyharmadát kínai befektetők fedezik.

Az EDF úgy számolt, hogy jövő ilyenkorra már 2500 munkás fog dolgozni az atomerőmű építésén.

A 18 tagú igazgatóságból mindössze egyetlen ember volt, aki kifogást emelt a projekt ellen. Gerard Magnin szerint a terv túl kockázatos. Azonban, miután egyedül maradt véleményével, lemondott.

A Hinkley Point C atomerőmű a szigetország energiaellátásának hét százalékát fedezi majd.

A projekt kritikusai szerint az EDF jelenleg nincs olyan pénzügyi helyzetben, hogy elbírjon egy ilyen befektetést. A cég gondoskodott arról, hogy ez ne jelentsen áthidalhatatlan problémát. Az EDF részvényesei a hét elején rábólintottak arra, hogy a cég mintegy 3,4 milliárd fontnyi részvény piacra dobásából biztosítsa a költségek fedezését.

Az EDF 85 százalékban a francia állam tulajdona, amely ígéretet tett arra, hogy a piacra dobott részvényekből 3 milliárd euró értékben vásárol be.

A beruházás és az erőmű megépítése Franciaország elemi érdeke. Az országban 10 százalék feletti a munkanélküliség és egy ekkora projekt rengeteg feladatot adna a francia iparnak. A végső döntés előtt álló EDF kiadott egy közleményt az igazgatósági ülést megelőzően.

Ez egy egyedülálló lehetőség a francia ipar számára, komoly lendületet kaphatna az atomipar, nőne a foglalkoztatás a nagyobb és a kisebb cégeknél egyaránt."

Habár a francia szakszervezetek szerették volna elhalasztani a döntést, ameddig nem áll száz százalékig biztos lábakon az EDF, a brit szakszervezetek örülnek az építkezés megkezdésének.

Sürgetjük az EDF-et, hogy adjon zöld jelzést a beruházás finanszírozására, mert ez több ezer munkahelyet teremtene és generációkon keresztül biztosíthatná Nagy-Britannia energiaellátását."

– áll a szakszervezetek közleményében. Kiemelték azt is, hogy amennyiben a beruházás nem valósul meg, akkor a jövőben bizonytalanná válhat Nagy-Britannia áramellátása és a gazdaság nem kapja meg azt a lökést, amelyre az ország nyugati felében szükség lenne.

Az EDF igazgatótanácsa csütörtökön hagyta jóvá a beruházás folytatásának finanszírozását, és a szerződéseket pénteken írták volna alá Londonban, de a brit kormány teljesen váratlanul bejelentette, hogy ősz elejére halasztja a döntést a beruházás folytatásáról.

A Downing Street részletes indoklást nem adott, de az erőmű térségének alsóházi képviselője pénteken egyenes utalást tett arra, hogy Theresa May miniszterelnök, aki két hete vette át a kormányfői tisztséget David Camerontól, személyesen kíván dönteni a kérdésben. Ian Liddell-Grainger a BBC televíziónak kijelentette: Theresa May "mindent áttekint", és meg akar győződni arról, hogy a beruházás folytatása jelenti-e a helyes döntést.

Az új reaktoregység építését harmadrészben kínai beruházók finanszíroznák, és az építkezésre már tavaly ősszel több milliárd fontos hitelgaranciát vállalt az akkori brit kormány.

Az állami garanciavállalás eredeti formájában kétmilliárd fontig terjed, de a brit kormány akkori bejelentése szerint az Európai Unió korábbi hozzájárulása alapján akár 16 milliárd fontig is kiterjeszthető.

Nagy-Britannia és Kína tavaly októberben, Hszi Csin-ping kínai elnök londoni látogatása idején külön nagyszabású nukleáris együttműködési megállapodást is aláírt, amelynek alapján a kínai állami atomenergia-ipari vállalat (CGN) 33,5 százalékos részesedést vásárolna a Hinkley Point új részlegében.

London emellett lehetővé akarja tenni egy kínai tervezésű atomerőmű felépítését egy másik helyszínen, a kelet-angliai Bradwell nukleáris létesítményében. Ha e beruházás is megvalósul, ez lenne az első teljesen kínai tervezésű nukleáris energiatermelő létesítmény Nyugaton.

A kínai beruházók bevonását a kormányzó brit Konzervatív Párton belül többen is bírálták, nemzetbiztonsági megfontolásokkal érvelve.

A Hinkley Point C megépítésének ötlete 2006-ra datálódik, amikor a brit kormány eldöntötte, hogy az atomenergiának a jövőben is fontos szerepe lesz az ország áramellátásában. 2013 májusában jóváhagyták az építkezést és októberben megállapodtak az atomerőmű által termelt áram piaci áráról. 2015-ben az EDF megállapodott a Kínai Általános Atomenergetikai Vállalattal (CGN) a projekt társfinanszírozásáról. 2016. július 28-án, csütörtökön hozott döntést az EDF vezetése a finanszírozásával kapcsolatos végső kérdésekről.

A Hinkley Point C építésének megkezdése jó hír lehet Paks 2 számára is. Korábban többen, több szempontból is összekötötték a két beruházást. Habár a konstrukcióban vannak eltérések, de Paks 2 kapcsán jó hír, hogy Brüsszel rábólintott a Hinkley Point C jelenlegi konstrukciójára, hiszen ez azt jelzi, hogy nyitottabban állnak az ilyen projektek kapcsán az állami támogatások kérdéséhez.

(BBC, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére