Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Õsi maja király sírját tárták fel a régészek

888.hu

2016.08.07. 18:58

A régészek egy maja sírt fedeztek fel, amely az úgynevezett Kígyó-dinasztia egyik tagjához tartozott. A sír több mint ezer évet vészelt át háborítatlanul. Kincsek, õsi maja hieroglifák és egy maja király teste is elõkerült.

A felfedezés Xunantunich romjai között várt a régészekre. Ez a maják egyik ősi városa, amely a mai Belize területén található. A maja civilizáció egészen i.u. 750-ig virágzott, majd a 900-as években összeomlott. A maják hozták létre a mezoamerikai civilizációt, ismertek voltak hieroglifáikról, fejlett építészetükről és kultúrájukról.

Xunantunich nagyjából egy négyzetkilométeren terül el és több épületet is tartalmaz. Ezek között van néhány templom és palota.

A sírkamrát az egyik nagyobb templom főlépcsője alatt találták meg. Ez az eddig feltárt sírok közül a legdíszesebb, a legjobb állapotú és egyben a legnagyobb is.

A sírkamra érdekessége, hogy nem a már meglévő épületben alakították ki, hanem először megépítették a kamrát, majd ahhoz építették hozzá az egész épületet.

Úgy tűnik, hogy a templomot azért építették fel, hogy lezárja a sírkamra bejáratát. Ez az építészeti megoldás nagyon ritka a maják körében."

– nyilatkozta Jamie Awe, a kutatás egyik résztvevője.

A sírban talált személy egy fiatal férfi, aki láthatóan nagyon izmos, atletikus alkattal rendelkezett. A testet törvényszéki módszerekkel is megvizsgálják: egy halottkém segítségével ki akarják deríteni a férfi halálnak okát. Becslések szerint a férfi 20-30 év körüli lehetett.

A sírban összesen 36 kerámiaedényt, 13 obszidiánkést, szarvasok és jaguárok csontjait, valamint egy jáde kövekből álló nyakláncot is felfedeztek. Ezeket részletesebben is megvizsgálják, hogy következtetéseket tudjanak levonni korábbi gazdájáról, valamint a maják életformájáról.

A férfi az úgynevezett Kígyó-dinasztia tagja lehetett, amely arról kapta nevét, hogy a család "címere" egy kígyófejet ábrázol. A kígyók a 7. században uralkodtak és nevükhöz számos hódítás kapcsolódott.

A felfedezéstől azt remélik a régészek, hogy hozzájárul a Kígyó-dinasztia és a maják jobb megismeréséhez és megértéséhez.

(Independent)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére