Nyolc történelmi tanulság
2016.03.28. 15:18
Trung Trac és Trung Hni az első században éltek Vietnámban. Ebben az időszakban Kína uralta ezt a területet. Trac férje szembeszállt az egyik helyi hadúrral és az nem teketóriázott: kivégeztette a férfit és megerőszakoltatta a nőt.
A kínaiak pechére a Trung egy módos család volt és a hölgyek magasan képzettek voltak a harcművészetben és a hadtudományokban. Összeverbuváltak egy 80 000 nőből álló hadsereget és három év alatt kiszorították az idegeneket Vietnámból.
Később legyőzték a nővéreket, de előtte olyan megalázó vereségeket szenvedtek a nők által alkotott hadseregtől, hogy a kínai történelemkönyvek nem is említik ezt a fiaskót.
Thomas Farriner valószínűleg elaludt, miközben a másnapi kenyereket sütötte londoni pékségének kemencéiben. Éjfél körül kigyulladt az épület és a lángokat már nem lehetett megfékezni. Az 1666-os londoni tűzvészben mintegy 70 000 épület megsemmisült, a lángok 4 napig tomboltak.
Dzsingisz kán kereskedni szeretett volna Hvárezmi Birodalommal, mely a mai Irak és Irán területén feküdt. A kán egy szekérnyi ajándékot küldött Mohamed királyhoz és egy követet, hogy tolmácsolja békés szándékai. Mohamed lefejeztette a követet és megtartotta az ajándékot és ezzel megpecsételte a saját sorsát.
Dzsingisz kán 200 000 emberével lerohanta a birodalmat és haragja nem kímélte annak több millió békés lakóját sem. Mohamedet elfogatta, a szájába és szemeibe olvasztott ezüstöt öntetett. A bosszúját azzal koronázta meg, hogy egy folyót eltérített a medréből, hogy azzal elárassza a halott király szülővárosát.
A Kongo Gumi cég a világ legrégebbi családi vállalkozása volt 2006-ig. 578-ban alapították és azóta a Kongo család tulajdonában állt, Japánban. Templomok építésével és felújításával foglalatoskodtak mintegy 40 generáción keresztül.
Az utolsó vezérigazgató, Masakazu Kongo végül 10 évvel ezelőtt lehúzta a rolót. Néhány rossz befektetés és a további építkezések elmaradása miatt tönkre ment az 1400 éves családi biznisz.
Mao Ce-tung "kulturális forradalma" egy politikai ámokfutás volt. 1958-ban ennek a keretei között kihirdették a Nagy Verébirtó Kampányt, mivel úgy gondolták, hogy a madarak túlságosan megdézsmálják a termést. Több millió verebet és egyéb madarat öltek meg Kínában. Ennek a kártevők, rovarok és paraziták brutális mértékű elszaporodása lett az eredménye.
Skócia szeretett volna beszállni a gyarmatosító bizniszbe és létrehozta Kaledóniát, amely a mai Panama területén fekszik. Ez nem igazán tetszett a spanyoloknak, ezért a két ország között kitört a háború.
1700-ban a kaland azzal végződött, hogy Skócia megsemmisítő vereséget szenvedett a spanyoloktól és pénzügyileg tönkrement. Ezt kihasználták az angolok és az 1707-es Act of Union szerződéssel államszövetséget hoztak létre Skóciával, amely azóta is tart.
Sőt, még csak ne is gondolj erre. Napóleonnak és Hitlernek sem sikerült, sőt eddig minden nép elbukott, neked sem fog menni.
Manapság Vlagyimir Putyinnal kellene szembenéznie bármilyen támadónak és ő csecsemőkorában egy tigrisanya tejét szívta magába...
A Ténéré fa egy magányos akácia volt Szaharában, Nigériától Észak-Keletre. A sivatagban ez volt az egyetlen tárgy, amely útmutatást adott a nomádoknak és a karavánoknak. A közelben nem volt más, csak homok. Ha 1:4 000 000-hoz nagyítású térképen néztük volna a területet, akkor ezt az egyetlen fát találtuk volna, körülötte mind sivatag volt.
1973-ban egy részeg sofőrnek mégis sikerült nekimennie. Azóta a nigériai Nemzeti Múzeumban őrzik a fát. Már ami megmaradt belőle.