Náci kommandós Izrael szolgálatában
2016.03.30. 19:09
A "sebhelyes arcú" moszados karrierjének kezdetéhez, egészen 1962. szeptember 11-ig kell visszamenni. Ezen a napon rejtélyes körülmények között tűnt el egy német tudós Heinz Krug, aki egyike volt annak a pár náci rakétamérnöknek, akiket Egyiptomban azért béreltek fel, hogy felfegyverezzék az arab államot, hogy az sikerrel tudjon harcolni Izrael ellen. Sokáig azt hitték, hogy Krugot az egyiptomi vezetés raboltatta el, hogy ne tudjon üzletelni Izraellel. A valóság azonban az, hogy ezt a fedősztorit az izraeliek találták ki, hogy ne nagyon kutakodjon senki a német tudós után. Most azonban korábbi Moszad-ügynökök személyes beszámolóiból kiderült, hogy az izraeli titkosszolgálat ölette meg a tudóst.
Így véd meg a Moszad
A Moszadnál a háborút követően sokáig törték azon a fejüket, hogy hogyan is lehetne likvidálni Hitler kedvenc kommandósát. A szervezet egykori vezérének Isser Harelnek azonban ennél merészebb ötlete támadt, a likvidálás helyett szerette volna inkább beszervezni Skorzenyt. Az egyik izraeli ügynök Joe Raanan el is utazott Spanyolországba, hogy Skorzeny után kémkedjen, ahova vele tartott egy meglehetősen attraktív szintén német származású hölgy is. Skorzeny épp egy bárban múlatta az idejét Madridban fiatal és vonzó feleségével (nem mellesleg Hitler egykori pénzügyminiszterének lányával), mikor megjelent az ügynökpáros. Az osztrák akcentussal beszélő „turistapár” beszámolt Skorzenyiéknak arról, hogy micsoda borzalmas utcai rablást kellett átélniük. A két pár között a beszámolók szerint csak úgy szikrázott a levegő, Skorzeny felesége egy kis bájcsevej után fel is hívta villájukba őket. Ám amikor az éjszaka folyamán még inkább összemelegedtek volna, az egykori náci tiszt hirtelen előrántott egy fegyvert és azt mondta:
tudom jól, hogy a Moszad ügynökei vagytok, és azért jöttetek, hogy végezzetek velem.”
Az ügynökpár válaszképp elmondta, hogy likvidálás helyett inkább beszerveznék. Ekkor Skorzeny eltette a fegyverét és kijelentette, hogy sem a pénz, sem más nem érdekli, csak annyit kér, hogy Simon Wiesenthal húzza ki a náci bűnösök listájáról. Az ügynökök bele is mentek a nem mindennapi alkuba és Jeruzsálembe szállították a középkorú náci kommandóst.
Ilyen ez a kémszakma
A Moszad egyik legfőbb prioritása akkoriban ugyanis az volt, hogy mindenáron megakadályozzák a titkos egyiptomi rakétaprogramot. A legfőbb célpontjaik pedig az ebben résztvevő német tudósok voltak, többek között a már említett Krug is. Amikor 1960-ban az izraeliek Argentínában elfogták, majd Izraelbe szállították Adolf Eichmannt, a folyamatosan zaklatott Krug is érezte, hogy egyre jobban szorul körülötte a hurok és Otto Skorzenyhez fordult segítségért. Végül Skorzeny Münchenben találkozott Kruggal, ahol az akkora már a zsidó állam titkosszolgálatánál dolgozó ügynöknek sikerült tőrbe csalnia az egykori náci elvtársat. Krugot végül ő maga lőtte agyon egy elhagyatott erdőben másik három Moszad-ügynök, köztük Jichak Samír Izrael későbbi miniszterelnökének társaságában. Ezt követően bíróság elé is került, de felmentették és miközben újabb vádakat hozta volna ellene, amerikainak öltözött egykori SS-tisztek megszöktették.
Élj veszélyesen
Hol vannak ilyenkor az elvek és a morális korlátok? A Moszad és a Sin Bet részéről nem igazán meglepő ez a fajta hozzáállás, hiszen számukra Izrael Állam megvédése minden morális, és ha kellett jogi határ átlépését is jelentette. A Moszad számtalan alkalommal rúgta fel különböző államok törvényeit, ha épp palesztin, iráni, kanadai vagy iraki ellenfeleket akartak megsemmisíteni. A Moszad-ügynökké vált náci indítékait azonban azóta is találgatják. Arról ugyanis idős korában megjelent Élj veszélyesen! című memoárjában egyetlen szót sem ír.
Barátom az ellenségem
Skorzenynek élete végén kémekhez méltóan két temetése is volt. Tartottak neki egy temetést egy spanyol kápolnában, illetve volt egy hamvasztása Bécsben. Mindkét szertartáson több tucat náci vett részt, akik még 1975-ben sem hezitáltak azon, hogy karlendítéssel és Hitler kedvenc dalával tisztelegjenek a náci kommandós előtt. A madridi temetésen Skorzeny magán viselte kitüntetéseit, többek között fekete horogkeresztes medálját is. Egyetlen ember volt, aki kitünt a náci tömegből, Joe Raanan, aki moszados múltját maga mögött hagyva, ekkor már sikeres üzletember volt Izraelben, és aki személyesen utazott el a temetésre, hogy tisztelegjen leggyűlöltebb és egyben legjobb beszervezettjének náci kitüntetésekkel ellátott földi maradványai előtt.
(Haaretz, Forward, Globoport, MTI)