Most megtudhatod, hogy mennyi a világ összes adóssága
2016.10.07. 12:28
A GDP-hez viszonyított világszintű 225 %-os eladósodottság rekordnak számít. A teljes adósságállomány kétharmada, mintegy 100 trillió dollár (100 000 000 000 000 dollár) a privát szektor tartozása. Ez óriási kockázatot jelent és amennyiben tovább emelkedik, az akár pénzügyi válságot is okozhat."
– áll az IMF jelentésében.
2002-ben a globális adósságállomány még "csak" a világ GDP-jének 200 százalékán állt.
Az adósság puszta mérete miatt megindulhat egy eddig példa nélküli tőkeáttételi folyamat, amely keresztbe húzhatja a törékeny gazdasági fellendülést"
– áll a Valutaalap jelentésében.
Az IMF szerint az adósság növekedése a 2008-as válság következménye, ugyanis emiatt csökkentek az alapkamatok világszerte, ami miatt megnövekedett olcsóbbak lettek a hitelek és népszerű lett a hitelfelvétel a cégek körében, különösen a feltörekvő piacokon. Az eladósodottság így már nemcsak a fejlett országok esetén magas, hanem egyre inkább jellemző a feltörekvő országok esetében is, mint például Brazília és Kína, amelyek egyre fontosabb szerepet töltenek be a világgazdaságban.
Általánosságban nézve a trendeket a privát szektor adóssága a fejlett országokban 2012-ben fordulóponthoz ért, mert a legnagyobb csökkenést regisztráltuk azokban az országokban, amelyek a legnagyobb mértékben voltak eladósodva amikor beütött a válság. Bizonyos országokban viszont a privát szektor tartozásai gyorsuló ütemben halmozódtak fel, például Ausztrália, Kanada és Szingapúr esetében"
– áll az IMF jelentésében. Eszerint a privát szektor eladósodása vegyes képet mutat, vannak olyan államok amelyekben konszolidálni tudták az eladósodást, és vannak olyanok, ahol felpörgött ez a trend.
Arról a szakértők között nincs konszenzus, hogy a GDP-hez viszonyított adósság mely szintje számít már kifejezetten veszélyesnek a világgazdasági folyamatokra – állítja a Valutaalap. Ugyanakkor a privát szektor túlzott eladósodása növeli a szektor kitettségét egy esetleges válság okozta veszélynek. A magas adósság azonban még válság nélkül is ahhoz vezet, hogy a növekedés megáll, stagnál vagy csökkenni fog.
A privát szektor túlzott eladósodása hátráltatja a gazdasági válságból való kilábalást és veszélyezteti a pénzügyi a stabilitást. Az eladósodás azt eredményezi, hogy a recessziós időszakok tovább tartanak és nagyobb eséllyel mélyülnek el"
– mondta Vitor Gaspar, az IMF pénzügyi igazgatója egy újságírók számára rendezett konferencián.
(RT)