Mindenki ettõl fog szenvedni a napokban!
2017.03.27. 17:12
Vasárnap elvesztettünk egy órát az életünkből, és ezt sajnos a szervezetünk is megérzi. Az emberi szervezet mindennapi működését, vagyis a cirkadián ritmust az agyunk hipotalamuszi része szabályozza. Ha a szokásos ritmusunk felborul – legyen az a rendszertelen munkavégzéstől, a stressztől vagy az óraátállítástól –, akkor az a hormonháztartásunkat is befolyásolhatja, így számos élettani folyamatunkban változást tapasztalhatnunk.
Az óraátállítás képes felborítani a ritmusunkat, habár ez szerencsére nem okoz tartós egészségkárosodást. Egy általunk is megkérdezett doktornő szerint egy átlagos ember szervezete 2-5 nap alatt képes alkalmazkodni az óraátállítás jelentette változáshoz. Azonban nem kell megijednie annak sem, akinek a szervezete lassabban reagál, egy, másfél hétig teljesen normális, ha a következő tüneteink vannak: kábaság, fáradékonyság, csökkenő terhelhetőség (mind mentálisan, mind fizikálisan), alvászavar, ingerültség, emésztési problémák, étvágytalanság, depresszió. Az óraátállítás különböző szívbántalmakat is okozhat, így azonnal forduljunk szakemberhez, ha légszomjat, szorító mellkasi fájdalmat; váll-, kar-, hátfájdalmat tapasztalunk!
Igyunk sok folyadékot, főként gyógyteákat
Az orbáncfűből, citromfűből és levendulából készített gyógytea még a legstresszesebb időszakon is átsegít. A citromfű nyugtat, erősíti az idegeket, az orbáncfű a legerősebb természetes depressziócsökkentő, a levendula pedig csak fokozza a keverék idegnyugtató hatását.
Próbáljunk meg minél több vitamint bevinni a szervezetünkbe
Itt a tavasz, egyre több helyen lehet már friss, magyar zöldségeket és gyümölcsöket találni, amelyek jó vitamin- és rostforrások.
Hagyjuk ki a sziesztát
Mondjunk le a délutáni alvásról, még akkor is, ha fáradtak vagyunk. Próbáljunk ébren maradni, így a szervezetünk belső órája könnyebben átáll majd, és éjszaka is jobban fogunk aludni.