Mi lesz velünk banán nélkül?
2015.11.30. 22:45
Egy fertőző banán-ölő betegség fenyegeti kipusztulással kedvenc sárga gyümölcsünket. A betegség lassan, de magabiztosan terjed kelet és dél-kelet Ázsiában. A gyilkos gombafertőzés 1960 óta terjed, szaporodását eddig nem tudtuk megállítani. A banánölő gomba mostanra globális kihívás lett, hiszen 2013 óta kontinenseken szökellt át, megtámadva Ázsia déli és Afrika keleti ültetvényeit.
Komolyra fordítva a szót, a Panama gombafertőzés ellen bevetett eddigi stratégiák eredménytelennek bizonyultak. A gombát egyszerűen képtelenség elpusztítani, és már csak idő kérdése mikor ér el Latin-Amerikába is, ahol a világ banántermesztésének 3/5-e folyik. A "sárga uborka" napjai meg vannak számlálva.
A fertőzés Indonéziából származik, ahonnan először Tajvanra majd Kínába terjedt át. A 2000-es évek elejére megfertőzte a pakisztáni, a libanoni, a jordániai és az ománi ültetvényeket is. A fertőzés napjainkban megtalálható még Ausztráliában és Mozambikben is. Bár a gombafertőzés lassan terjed, mégis hatalmas károkat okoz, ha egyszer eléri az ültetvényt, onnantól kezdve a gyökerétől teszi életképtelenné és meddővé a növényt, melyen a banán terem.
A banán kipusztulása leginkább a szegényebb ázsiai országokban fenyeget. Itt a banán termesztés 18 százaléka megy csak külföldi exportra, a többit kiskereskedők, farmerek termesztik belső kereskedelmi célokra. A betegség ezeket a kisebb ültetvényeket könnyebben megtámadja, és általában 4/5-üket el is pusztítja. Ha a betegség elér Latin-Amerikába, ahol a külpiaci termelés nagyobb tételekben folyik, úgy veszélybe kerül a banán világkereskedelmének a 40 százaléka.
(Quartz)