Megdicsérték Magyarországot a külföldi befektetõk
2016.04.17. 10:48
A Moody's minden tekintetben Magyarországot emeli ki a térségből, ám a Morgan Stanley is hasonlóan látja hazánk helyzetét, sőt egyéb mutatók javulására is felhívta a figyelmet.
Az Európai Unió átlagát meghaladó, erős gazdasági növekedés várható az idén és jövőre a nyolc közép- és kelet-európai EU-tagállamban a Moody's Investors Service előrejelzése szerint. A magyar gazdaság külső sérülékenysége csökkent a legnagyobb mértékben a régión belül.
A külső sebezhetőség csökkenését tekintve Magyarország kiemelkedik a nyolcas mezőnyből mivel hazánk külső pénzügyi pozíciója a legerőteljesebb a cég által vizsgált felzárkózó gazdaságok között.
A hitelminősítő kiemeli, hogy a magyar folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes többlete a hazai össztermék 10 százaléka körül mozog, és ez mérsékli a magyar gazdaság függését a külső finanszírozástól. A Moody’s megjegyzi, hogy a 2008 előtti időszakot 8-10 százalékos összevont éves külső fizetési és tőkemérleg-deficitek jellemezték.
A Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege rendszeresen összeállítja számos mérőszámból képzett térségi sérülékenységi mutatóját. Legutóbbi értékelésükben a ház elemzői kiemelték, hogy 2008-ban, a globális pénzügyi válság elhatalmasodásának évében még a magyar gazdaságé volt a legrosszabb sérülékenységi-index az európai felzárkózó térségben, azóta azonban éppen a magyar sérülékenységi mutató javult a régión belül a legnagyobb mértékben, mindenekelőtt a külső fizetési helyzetet mérő változók.
A Morgan Stanley londoni elemzői szintén kiemelték, hogy jelentősen csökkentette a magyar gazdaság külső sérülékenységét a külső adósság meredek ívű csökkenése is a devizaalapú hitelek átváltása nyomán, valamint az, hogy folyamatosan bővül a magyar állampapírpiac hazai befektetői bázisa.
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakértői legutóbbi helyzetértékelésükben közölték, hogy a cég által kidolgozott, 28 feltörekvő gazdaságra kiszámolt átlagos kockázatjelző alapján a közép-európai EU-gazdaságok közül Magyarországot veszélyezteti a legkevésbé a pénzügyi válság kockázata.
(MTI, Moodys)
- Jövőre is alacsonyabb lehet a hiány