Lakható bolygót találtak a szomszédos naprendszerben
2016.08.24. 22:28
Egy 31 tagú nemzetközi kutatócsoport a Proxima Centauri, a Kentaur csillagkép vörös törpéjének apró imbolygásait megfigyelve állapította meg, hogy azokat egy, a csillag körül keringő bolygó gravitációs hatása váltja ki.
Az újonnan felfedezett bolygó csak kicsit nagyobb mint a Föld és mintegy négy fényévre található tőlünk. A Proxima Centauri csillag körül kering – amely a legközelebb fekvő csillag a mi naprendszerünkhöz.
A közelsége és a bolygó hasonlósága miatt ez lehet a "második Föld", a saját planétánkhoz leginkább hasonló égitest az eddig felfedezettek közül. Az első vizsgálatok szerint úgy tűnik, hogy lakható.
A bolygót a csillagászok Proxima B-nek nevezték el és elég közel van ahhoz, hogy valamikor a távoli jövőben reális eséllyel űrhajót küldjünk oda. Néhány száz év múlva, akár embereket is küldhetünk a közeli bolygóra.
A bolygó a csillag lakható zónájában kering, ami azt jelenti, hogy a felszíni hőmérséklete megfelelő arra, hogy folyékony víz legyen a felszínén.
A sikerünk, amivel megtaláltuk a naprendszerhez legközelebb eső, lakható bolygót, életre szóló élmény és rengeteg elkötelezett és felkészült szakembert állított a kutatás mellé. Reméljük, hogy a felfedezésünk a jövő generációit is arra inspirálja majd, hogy tovább kutakodjon a csillagok között. A következő célunk megvizsgálni, hogy van-e élet Proxima B-n."
– mondta Dr. Guillem Anglada-Escude, a londoni Queen Mary Egyetem professzora, a kutatás vezetője.
A Proxima B sokkal közelebb kering a saját csillagához a Földhöz viszonyítva, mindössze 11,2 nap alatt kerüli meg a saját napját – a Nap-Föld távolság 5 százalékára található a csillagától, ez mintegy 7,5 millió kilométer.
A bolygón – a csillaghoz való közelsége miatt – erős az ultraibolya- és a röntgen-sugárzás, ami miatt az élet nehezebben jön létre, illetve marad fenn hosszú távon. A tudósok szerint kérdéses egyelőre, hogy létrejöhet-e az élet ilyen körülmények között. Egyelőre az is kérdéses, hogy a bolygónak van-e légköre és van-e rajta folyékony víz.
A planéta viszonylagos közelségéből adódóan a kutatóknak jó esélyük van rá, hogy kiderítésl, van-e az égitestnek légköre - és ha igen, akkor az tartalmaz-e olyan, a földi értelemben vett életről árulkodó kémiai jeleket, mint a metán -, illetve található-e víz a felszínén.
A Proxima Centauri más típusú csillag, mint a mi napunk. Az élet akkor is létrejöhet abban a naprendszerben, miután a mi csillagunk már réges-rég kihunyt."
– írta Artie Hatzes az eredeti, Nature-ben megjelent cikkben.
A kutatók szerint a Proxima B talán nincs is egyedül, felmerült ugyanis a gyanú, hogy egy másik jel is van a csillag körül, ennek kiderítéséhez azonban további vizsgálatokra lesz szükség.
A mostani bejelentés újabb lökést adhat annak az áprilisban bejelentett 100 millió dolláros projektnek, amelyet Jurij Milner orosz milliárdos is támogat. A projekt célja egy miniatűr lézerhajtású űrhajó megépítése, amely mindössze nagyjából 20 év alatt eljutna az Alfa Centauri csillagrendszerhez.