Soros és a panama-botrány
2016.04.06. 10:18
Az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumát az Amerikai Közintegritási Központ (CPI) hozta létre, ám ezt a szervezetet rengeteg kétes hírű amerikai non-profit alapítvány támogatja. Pár kattintással megtudhatjuk, hogy kik mozgatják a szálakat, kik állnak az offshore-botrány hátterében, legalábbis azt, hogy kik fizették az oknyomozó újságírókat.
Az elmúlt időszakban a világot a panama botrányba fulladt politikusok tartják lázban, ám több emberben felmerült, hogy a lebukott politikusok csupán 1 százaléka nyugati. A botrányba "fulladt" politikusok java része harmadik világbeli, vagy féldiktatórikus államok vezetői. Többek között felmerült Vlagyimir Putyin orosz, Hszi Csin-ping kínai és Bassár el-Aszad szíriai elnök neve is. Bármennyire is meglepő, soha senki sem gondolta, hogy ezek az arcok becsületes vezetők. Mindenki tudta, hogy korrupt, sok esetben féldiktatórikus rendszerek működtetői.
A Magyar Idők utánanézett az oknyomozó tröszt hátterének és meglepő adatokra bukkant. A Hang the Bankers (akasszátok a bankárokat) nevű blog megjegyzi, hogy az offshore-botrányba keveredett politikusok elsősorban az USA ellenségei, megnyilvánulásaikkal folyamatosan bíráltak bizonyos Egyesült Államokbeli üzleti és politikai köröket.
Az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumát az Amerikai Közintegritási Központ (CPI) hozta létre. Ez utóbbi közzétette honlapján az alapítóit, intézményes és magán támogatóinak teljes listáját, néhány nevet azonban érdemes kiemelni:
- Carnegie Corporation of New York
- Democracy Fund
- Ford Foundation
- Open Society Foundations
- Rockefeller Brothers Fund
- Rockefeller Family Fund
Az Open Society Foundationst a Hang the Bankers is zárójeles megjegyzésben Soros György nevével egészíti ki.
A Direkt36, mely Magyarországról egyedüliként vett részt az offshore-botrány leleplezésében, azt írta, hogy májustól nyilvános lesz az összes dokumentum.