Kevesebb barátunk van, de bennük jobban bízunk
2016.11.12. 21:18
Az emberek közötti bizalmi, társas kapcsolatok alakulásáról Albert Fruzsina és Dávid Beáta írt tanulmányt, amely egy tavalyi felmérésen alapul. A vizsgálat, amely során több mint háromezer felnőttet kérdeztek, a negyedik hasonló adatfelvétel volt, a trendeket 1999 óta vizsgálják. A legújabb eredményeket összegző írás idén jelent meg.
A magyarországi kapcsolathálózati struktúrák jellemzői 2015-ben című tanulmányban többek közt arra kerestek választ, hány bizalmasunk van, hány közelebbi vagy távolabbi rokon van közöttük? Kik az életünk legfontosabb szereplői, a barátok vagy a családtagok?
Azokat, akiknek van társa, bizalmasa, barátja, kapcsolatgazdagnak nevezi a tanulmány. A felnőtt lakosságban az ő arányuk 45 százalék. A társadalom többi része, tehát több mint fele valamelyik fontos kapcsolattípusnak a híján van: a családinak, barátinak vagy a partnerinek. A kapcsolat-depriváltak aránya 3 százalék a társadalomban. Õk azok, akiknek semmilyen kapcsolata sincs, azaz senkire sem számíthatnak.