Juncker uniójának befellegzett
2016.08.20. 21:28
A Nobel-díjas Joseph E. Stiglitz — aki korábban a Világbank vezető közgazdásza volt — szerint a 28 tagállam bukdácsolása olyan pénzügyi helyzetet és olyan polarizált politikát teremtett Európában, melyet a második világháború óta nem látott a kontinens. A szakértő szerint a munkanélküliség és a stagnáló gazdaság annyira szétzilálta Európát, hogy az integráción belül két "külön eurozónára" lenne szükség, két különböző valutával, hogy kilábaljon a válságból.
Joseph Stiglitz propose de mettre fin “en douceur” à l'Euro #Zoneeuro https://t.co/9G0G6beN2H pic.twitter.com/LUSlJhJfJN
— S T E R N & Cie (@Sterncie) 2016. augusztus 17.
Az elemzés szerint az euró iránti növekvő ellenszenv komoly szakadásokat eredményezhet az uniós gazdaságban. A professzor leírja, hogy az euró mindkét fő elrendeltetésében megbukott, ugyanis sem prosperitást, sem politikai integrációt nem volt képes teremteni Európában.
Ezek a célok minden korábbinál messzebb állnak a megvalósulástól."
— írja a szakértő, aki szerint az európai országok bizalmatlanok egymás iránt, a béke és a harmónia helyett a harag uralkodik az államközi kapcsolatok terén. Írásában kifejti, hogy az EU politikai projektje megbukott, ugyanis képtelen volt beváltani a hozzá fűzött ígéreteket.
INTR-UN ARTICOL PUBLICAT IN PROJECT SYNDICATE,JOSEPH E.STIGLITZ,LAUREAT AL PREMIULUI NOBEL… https://t.co/ijhbc6mlZW pic.twitter.com/rQUdsCdiIH
— octav (@octavpelin) 2016. augusztus 8.
Az uniós politikusoknak javítaniuk kellett volna Európa politikai integrációján, közelebb kellett volna hozniuk egymáshoz az embereket és az országokat, biztosítva a békés együttélést."
A Columbia Egyetem professzora elemzésében keményen ostorozta Herman Van Rompuy-t, a Tanács előző elnökét, aki szerinte — amellett, hogy ellehetetlenítette a demokratikus elszámoltathatóság intézményét az EU-ban — elősegítette azoknak a politikusoknak az uniós szintű építkezését, akik később figyelmen kívül hagyták az emberek akaratát.
Kemény szavakkal illette a kvótakirályt is:
Juncker öröksége bontja majd le végleg az egész rendszert. A luxembourgi adóparadicsom lelkes kiépítője - aki most a Bizottság elnöke - lesz a történelem azon alakja, akihez az EU felbomlása köthető majd."
(Express)