Jó hír a diákoknak, minden jel szerint jön a Diákhitel 3
2016.08.09. 18:28
Bugár Csaba, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója szerint nem fejezi be a tanulmányait az egyetemisták és főiskolások 14 százaléka, így középfokú végzettséggel kell munkát találniuk. Elmondása szerint alapításuk óta idén júliusig 20 ezer szerződést kellett felmondani a törlesztések elmaradása miatt.
Ugyanakkor, míg 2014-ben az ügyfelek 2,7 százalékának kellett az adóhatóságnak lépnie tartozás miatt, tavaly ez az arány már csak 1,5 százalék volt.
Egyre több egykori diákra jellemző az is, hogy majdnem kétszer akkora törlesztőrészletet kell végül visszafizetniük, mint amekkora a kötelezettsége.
Nyilván van, aki felelőtlenül költ, de a diákok többsége meggondolja, mire fordítsa a diákhitelt."
– emelte ki a vezérigazgató.
A vezérigazgató szerint nem fogják megemelni a havonta igényelhető legmagasabb összeget, azaz az ötvenezer forintot, holott ezt sok diák kérvényezte.
Részleteket nem árult el, csupán annyit közölt, hogy már dolgoznak az új terméken a Diákhitel Központ Zrt. tulajdonosi joggyakorlójával, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-vel.
Várható, hogy fel lehet majd venni OKJ-képzésekre is diákhitelt, illetve az élethosszig tartó tanulás felveti annak a kérdését, hogy akár a mostani korhatár, a 40. életév betöltése után is lehessen igényelni."
– fogalmazott Bugár.
Bár a korábbi gazdasági válság és a devizahitelekkel kapcsolatos problémák hatására általános hitelellenesség tapasztalható a lakosság körében, a többi hitelkonstrukcióhoz képest a diákhitel népszerű maradt.
A vezérigazgató szerint, ennek az az oka, hogy ezzel nem tudnak annyira eladósodni a hallgatók, mint más hitel esetében, mert minden olyan kedvezményt megkapnak hozzá, amelyek segítségével belátható időn belül visszafizethetik.
Ilyen például, hogy bármikor lehet díjmentesen előtörleszteni, továbbá arra is van lehetőség, hogy akinek megrendül az anyagi helyzete, csökkentett visszafizetést kérjen három éven át. Ezeknek köszönhetően a diákok jellemzően 7-8 év után a hiteleik 98 százalékát visszafizetik, így a 373 ezer igénylő több mint egyharmada már teljesen rendezte a tartozását.
(Origo, Magyar Nemzet)