Igyál kávét, csak ne reggel!
2015.10.08. 07:32
Azt már egyszer leszögeztük, hogy kávét inni jó, sőt nagyon jó . Most arról kell beszélni, hogyan igyuk, hogy a megfelelő hatást érjük el vele. Jobban mondva, hogyan ne igyuk.
A reggeli kávé az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk, ha éberebbek szeretnénk lenni.
Miért? Mert az emberi szervezet működését egy precíz 24-órás hormonális ciklus szabályozza.
Az egyik hormon, amit a szervezetünk állít elő a kortizol. Elég fontos kis hormon, mert ez az amelyik felébreszt minket reggel, és éberen tart minket napközben. Ráadásul a reggeli órákban szabadul fel a szervezetben, ami ha belegondolunk elég logikus.
Viszont, ha akkor iszunk kávét – aminek a hatása nagyon hasonló a fent említett hormonéhoz –, amikor a szervezet a legtöbb kortizolt termeli, arra fogjuk sarkalni a testünket, hogy termeljen kevesebbet.
Ez gyorsan beleránt bennünket egy ördögi körbe, mert, ha kevesebb a kortizol, több kávéra lesz szükségünk, hogy éberek maradjunk. Ha több kávét iszunk, még inkább lecsökken a szervezetünk hormontermelése. És így tovább...
De ez nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne igyunk kávét, sőt. Nem árt várnunk kicsit és nem egyből felkelés után bevinni a napi koffeinadag első részét.
Az ember szervezete – nagy általánosságban – 8 és 9 között termeli a legtöbb kortizolt, szóval ekkor inkább kerüljük a kávé fogyasztást, de fél tíz vagy fél tizenkettő már kifejezetten jó időpont az első feketéhez.
Ha képesek vagyunk ehhez tartani magunkat, akkor kettős győzelmet aratunk, ugyanis növeljük a szervezet kortizol termelését, és pont olyankor segítjük ki egy is koffeinnel, mikor a hormon hatása már csökken.