Ha távmunkában szeretnél dolgozni, akkor nincs nagy szerencséd
2016.05.15. 17:38
A távmunka nagy népszerűségnek örvend Európa több országában is, nálunk azonban – többnyire a munkaadói információhiány miatt – még nem terjedt el. Pedig számos előnnyel jár, úgy a munkamorál, a teljesítmény, mint a megtakarítások tekintetében – állítják szakemberek.
A technológia fejlődésével lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat bárhonnan, bármilyen időpontban elvégezhessük. Sok cég rugalmas munkaidő beosztásokkal reagált erre a piaci változásra. A FlexJobs nevű online szolgáltatás telekommunikációs, rugalmas munkaidő beosztású, részmunkaidős és szabadúszóknak szóló állások gyűjtőhelye, amely 50 kategóriában közvetít állásokat a pályakezdőktől a tapasztaltabb munkavállalókig szinte mindenkinek.
A profession.hu állásportált üzemeltető cég ügyvezető igazgatója, Martis István szerint az EU-s számokat, azon belül is Hollandia mutatóit figyelembe véve, hazánknak még van hová felzárkóznia.
Tízből nyolc munkavállaló szeretne távmunkában dolgozni, ám csupán egynek van rá lehetősége. Meglátása szerint a cégek bizalmatlansága a speciális munkavégzési forma iránt abban rejlik, hogy – például – zavaró számukra, hogy nem „látják”, mi történik a munkaidőben.
Az adatok azt mutatják, hogy szinte mindegyik vizsgált családbarát lehetőséget a nagyvállalatok, a szolgáltató szektorban működők, a külföldi (rész)tulajdonban levők, illetve a jó üzleti helyzetű cégek alkalmazzák a legnagyobb arányban. Kivétel ez alól a havi néhány órás munkaidő-kedvezmény, melyet leggyakrabban a kisvállalatok vesznek igénybe.
Egy jól behatárolható vállalati kör alkalmaz jellemzően több családbarát eszközt is, vagyis mondható családbarát attitűddel rendelkezőnek: a külföldi tulajdonú, a szolgáltató szektorban működő, valamint a legalább 250 főt foglalkoztató nagyvállalatok. Emellett az is látható, hogy a jó üzleti helyzetű, illetve a pozitív kilátásokra számító cégek hajlamosabbak családbarát eszközökre “áldozni”.
(MTI, Profession.hu)