Féltékenykedés miatt késhet a rák ellenszere
2016.02.11. 17:18
Forradalmi áttörések küszöbén áll a rákkutatás, mégis számos tényező miatt nehézkesen halad a folyamat, amelyet az USA első és második embere próbál most felgyorsítani. Joe Biden az egyik legfontosabb feladatként azt nevezte meg, hogy megszüntessék a kutatók között meglévő szakmai irigységet, ami miatt nem osztják meg másokkal a nyers adatokat.
Elveszített szeretteinkért és a még megmenthető családokért legyünk az az ország, amelyik egyszer és mindenkorra meggyógyítja a rákot."
Ezekkel a szavakkal állt be Joe Biden programja mögé és tette nemzeti üggyé a rák legyőzését a leköszönő amerikai elnök. Barack Obama utolsó évértékelőjén a fiát agydaganat miatt elveszítő alelnököt tette meg a küldetés vezetőjének.
A Hold meghódításához hasonló léptékű tudományos ugrást szeretne látni Joe Biden a világszerte legtöbb halált okozó betegség elleni küzdelemben is. Ezért hirdette meg novemberben a rákkutatás "holdprogramját", amelynek célja, hogy felgyorsítsa a gyógymód megtalálásának folyamatát, és közben felfedezéseket hozzon más halálos betegségekről is.
Riasztó adatok mutatnak rá a rendszer hibáira. Érthetetlen például, hogy a betegeknek miért csupán 5 százaléka kerül be a klinikai vizsgálatokba, vagy miért nem jutnak hozzá a legfrissebb kutatási adatokhoz a közösségi onkológiai központokban dolgozó orvosok, akik egyébként a betegek 75 százalékát kezelik.
- Növelni a rákkutatásba áramló állami és magánforrások mértékét.
- Egységesíteni a rák elleni küzdelmet a szereplők együttműködésre késztetésével és a kutatási adatok megosztásával.
A program célja egyszerű: kétszeresére növelni a folyamat sebességét. Egy évtizednyi haladást kell elérni öt év alatt."
Nem tetszik az alelnök hozzáállása a téma kutatóinak, mivel szerintük a megoldás nem hatalmas ugrásokkal fog megszületni, hanem rengeteg kis lépéssel, a ráknak nevezett komplex kategória ugyanis több száz különböző betegséget takar. A szakma tehát nem hisz a politika által előszeretettel kitűzött határidőkben, amik valóban eddig sem jöttek be.
Barack Obama kedden terjesztette be a 2017-es pénzügyi évre vonatkozó, összesen 4000 milliárd dolláros költségvetésre tett javaslatát. Ez alapján 1 milliárd dollárt szánna a rákkutatásra, pontosabban Joe Biden kormánypolitika rangjára emelt holdprogramjára.
Általánosan megállapítható, hogy a rövidesen leköszönő politikusok igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy pozitív irányba befolyásolják a várható történelmi megítélésüket. Az amerikai elnökre például durva csapást mérhet a Legfelsőbb Bíróság, amennyiben a környezetvédelmi program most felfüggesztett részeit később eltörli.
Valószínűleg Biden is abban bízik, hogy alelnöki ciklusának utolsó évében olyan hatást tud kifejteni a kutatásokra, aminek köszönhetően a rák gyógymódjának jövőbeli megtalálásakor az egyik főszereplőként fognak emlékezni rá, és ezzel tiszteleghet tavaly elhunyt fia emléke előtt.