Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Felminõsítette Magyarországot a Standard & Poor's

888.hu

2016.09.16. 18:28

A hitelminõsítõ BBB mínuszra változtatta Magyarország besorolását. A hírre szárnyalni kezdett a forint.

Az S&P a "BB mínusz" besorolás mellé stabil kilátást adott Magyarországnak. Ez köszönhető a javuló költségvetési mutatóknak, a csökkenő külső sérülékenységnek és a pozitív növekedési kilátásoknak. Átlagosan 2,5 százalékos növekedésre számítanak a korábbi 2 százalék helyett. A döntés annak is köszönhető, hogy csökkent az államadósság-ráta és a bruttó külső finanszírozási igény.

A hitelminősítő arra számít, hogy az MNB kevésbé lesz aktív a monetáris politika területén. A döntést az is megalapozta, hogy Magyarországnak legutoljára 2009-ben volt fizetési mérleg hiánya.

További pozitívum a deviza-részarány csökkenése, valamint a külföldiek súlyának visszaesése a magyar állampapírok piacán. Ezek miatt Magyarország kevésbé lesz érzékeny a jövőbeni gazdasági sokkokra.

A hitelminősítőnél arra számítanak, hogy 2019-ig a kormány és a jegybank tovább ösztönzi a növekedést. A kamatkiadások és az adóbevételek miatt vártnál kedvezőbb költségvetési folyamatokat nem a hiány további csökkentésére, hanem egyes területeken kiadásnövelésre, máshol pedig adócsökkentésre fordítják majd – vélekedett a további irányt illetően az S&P. Ugyanakkor a kormány erősen elkötelezett az alacsony hiány mellett, vagyis várhatóan a mostani 2 százalék körüli szinten marad a deficit a következő években is átlagosan.

A költségvetési előrejelzést illetően lefelé mutató kockázatokat hordoz az, ha a kormány további cégek megvásárlása mellett dönt, illetve a vártnál erőteljesebb gazdaságélénkítő programot jelent be. Ebbe a körbe tartozik az esetleges választási költségvetés a 2018-as parlamenti választások előtt, illetve az állami nagyberuházások (például Paks-II.) esetlegesen túlszaladó költségei.

Az S&P is kiemeli a magyar gazdasággal kapcsolatban az utóbbi hónapok egyik slágertémáját: a bérnyomást és a néhány szektorban tapasztalható munkaerőhiányt. Hangsúlyozzák, hogy 2015 eleje óta 4%-kal emelkedett a magyar munkaerő költsége, ami a hatodik legmagasabb ütem volt az EU-ban. Emellett figyelmeztetnek arra, hogy az ingatlanárak az EU-ban a legnagyobb növekedést mutatták hazánkban az utóbbi időszakban, 2016 első negyedévében 15%-os volt a növekedés tavalyhoz képest.

(Portfolio.hu)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére