Ennyivel nõhet majd a béred
2016.11.04. 13:28
György László, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője nem tartja lehetetlennek, hogy a következő fél évtizedben a reálbérek akár öt éven belül akár 30-40 százalékkal emelkedhetnek Magyarországon.
A magyar gazdaságban van mozgástér arra, hogy fenntartható módon ennyivel emelkedjenek a nettó reálbérek 2021 végéig. Gazdasági fenntarthatóság alatt azt értik, hogy az állam nem adósodik el, és a munkahelyek is megmaradnak"
– mondta a szakértő a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
Az elemző szerint a V4-ek országait, a nyugati országokkal összehasonlítva kijelenthető, hogy a bérhányadok közt 10 százalékpontos különbség látható. György elmondta, hogy míg a megtermelt jövedelemből Nyugat-Európában 57 százalékot osztanak vissza a munkavállalóknak, addig a V4-országokban csak 47 százalékot.
Az előzetes számítások szerint a bérarányra vonatkozó felzárkózás körülbelül 25 százalékos reálbér-növekedést hozhatna.
Ha ehhez hozzáadódik a nagy elemzőházak által a következő öt-hat esztendőre várt évi 2,5-2,8 százalékos gazdaságbővülés, az további 13-15 százalékos reálbér-növekedést jelenthet"
– mondta a kutató.
György László szerint a felzárkózás nemcsak hazánk, hanem Szlovákia, Lengyelország és Csehország számára is adott, amire nemcsak a munkavállalók, hanem a munkaadók is igényt tartanak.
Ha a visegrádi térségben foglalkoztató vállalatok szeretnék megőrizni a pozícióikat, akkor növelniük kell a béreket – arányosan legalább arra a szintre, ahol azok nyugaton állnak"
– fogalmazott a szakértő. A Századvég számításai azt mutatják, a következő években 200-300 ezer fővel emelkedhetek a magyar munkaerőpiac, ami további nettó 7-8 százalékos reálbér-növekedéssel járhat.
Összeadva a bérhányad-felzárkóztatás, a gazdasági növekedés, a foglalkoztatás-bővülés és a kamatterhek csökkenésének hatásait, akkor 2021-ig 46-56 százalékot is elérheti a nettó reálbér-növekedés mértéke. Ez az elméleti maximum, amiből a Századvég szerint 30-40 százalék lehet a valóságban"
– mondta az intézet vezető kutatója.