Ennyin múlt, hogy nem maradtunk áram nélkül
2015.12.20. 18:02
Évek óta hallgatjuk, hogy mennyivel jobb lenne minden, ha CSAK zöld energiát használnánk. Ha a tényektől eltekintünk, és minden áron ragaszkodunk egy ideális célhoz, akkor valóban elmondhatjuk, hogy fölöslegesen épül meg Paks 2. De így elég, hogy az időjárás ellenünk forduljon, és máris gondban leszünk.
Vegyük csak az utóbbi pár napot. Természetesen napfényt keveset láthattunk, így a naperőművek sem adtak túl sok energiát az áramtermeléshez. Ez persze télen nem egy meglepő dolog: hideg van, a nap sem süt.
Az igazság, hogy az elmúlt napokban a szél is olyan gyenge volt, hogy nagyjából a szélenergiát is kizárhatnánk az energiatermelésből.
Advent időszakában a legtöbben úgyis a négy gyertya világa köré gyűlnek, így azt is gondolhatnánk, hogy mindegy. De nem. Ugyanis nem ez volt az első ilyen időszak a télen. Aszódi Attila, Paks 2 kormánybiztosa már hetekkel ezelőtt írt blogján egy hasonló időszakról, amikor mind a szél-, se napenergia termeléséhez kedvezőtlen volt az időjárás. A következményekről ő maga beszélt a 888.hu megkeresésére.
Ha csak mondjuk nap, és szélerőművek lennének az országban, akkor ebben a pár napban gyakorlatilag egyáltalán nem lett volna villany."
Ami pedig azt jelenti, hogy sem a közlekedés, sem az ipar számára nem tudtak volna áramot biztosítani. Sőt, sok helyen a fűtést és meleg vizet is nélkülözhették volna, ugyanis a modern gázkazánok is árammal működnek.
Gyakran hozzák fel példának az Egyesült Királyságot, hogy bezzeg ott mennyivel több az zöld energia-felhasználás. Azonban ennek is azért meg van a maga hátránya. Például, hogy néhány héttel ezelőtt Nagy-Britanniában is hasonló időjárási viszonyok köszöntöttek be, aminek hatására a nagykereskedelmi piacon az addigi 60 fontról 2400 fontra ment fel egy megawatt energia óránkénti ára, olyan mértékű volt az áramhiány.
Az, amit a briteknél láttunk november 4-én, az a tartalékok veszélyes lecsökkenése miatt következett be. És mivel elfogytak a tartalékok, a rendszerirányító kénytelen volt bizonyos fogyasztókat kivenni a hálózatból, kénytelenek voltak korlátozni az áramellátást."
A kormánybiztos szerint mivel a villamos energia csak korlátozott mértékben tárolható, felelőtlenség lenne ingadozó, időjárásfüggő termelőkre alapozni egy ország áramellátását – a fenti példák is mutatják nem feltétlenül akkor állnak rendelkezésre, amikor épp szükség lenne rájuk.
Ha tehát egy ország áramellátásának nagy részét zöld energiával szeretnék megoldani, akkor nagyon nagy kapacitású energiatárolókra lenne szükség, vagy, ahogy a kormánybiztos fogalmaz,
óriási nagy áringadozások lennének."