Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ennyibe kerül egyetemistának lenni

Tóth Dalma

2016.09.15. 21:48

Mennyibe kerülhet egyetemi vagy fõiskolai hallgatónak lenni, ha figyelembe vesszük a tandíjat, a lakbért és minden egyéb kiadást?

Az sem feltétlen örülhet, akit államilag támogatott képzésre vettek fel. A megélhetéssel kapcsolatos kiadások megnőttek: az utóbbi öt évben például az ingatlanpiaci árak is emelkedtek.

A CIG Pannónia Életbiztosító kiszámította, mennyit költhet egy a felsőoktatásba frissen felvételt nyert, költségtérítéses formában, a szülővárosától távol, egy budapesti egyetemen tanuló diák.

Az albérletárak az elmúlt években jócskán megnőttek. Ha valakinek el kell költöznie a szülővárosából, mert attól eltérő helyre nyert felvételt magasabb költségekkel számolhat. Budapesten az átlagos négyzetméter ár 2792 forint, ami közel két és félszerese a 2011-es áraknak.

Ha valaki költségtérítéses képzési formára nyert felvételt a tandíjjal is számolnia kell. A felsőoktatási intézmények átlagosan 300 ezer forintot kérnek félévenként az oktatásért. Valahol ez az összeg kevesebb de előfordulhatnak drágább képzések is.

A számítások alapján egy diák naponta 2500 forintot szán élelmiszerre. De mi a helyzet a szórakozással, ami az egyetemista lét alapját képezi? Havonta 12 ezer forintot fordít egy hallgató kultúrára, sportra, szórakozásra és 11 ezer forintért vásárol magának ruhát.

Összességében körülbelül 3 millió 700 ezer forintra rúghat egy felsőoktatási hallgató éves kiadása. Az egyetemi élet viszont kárpótol mindenkit, ráadásul diplomával könnyebb elhelyezkedni és magasabb fizetést kapnak azok, akik diplomával rendelkeznek.

(Privatbankar)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére