Egymást zabálják fel a csillagok
2017.02.28. 20:38
Hatalmas tudományos áttörés történt a napokban, miután csillagászok kiderítették, hogy az eddig véltnél jóval gyakoribb a kozmikus kannibalizmus, hiszen a csillagok százszor gyakrabban esnek szupernagy tömegű fekete lyukak áldozatául. A kozmikus kannibalizmus egy-egy példájára galaxisok ezreinek vizsgálata során bukkantak a csillagászok, amiből korábban arra következtettek, hogy az ilyen események nagyon ritkák, galaxisonként minden 10-100 ezer évben egy következik be.
A Sheffieldi Egyetem fizikai és asztronómiai intézetének kutatói vizsgálataik során is beleütköztek egy fekete lyukba és látták, amint egy szupernagy tömegű lyuk szétszakít egy jóval kisebb csillagot. Ez azért is érdekes, mert egy csillagászati mértékkel mérve különösen kis, mindössze 15 galaxis méretű minta alapján dolgoztak.
Mind a 15 galaxis épp összeütközött egy szomszédos galaxissal. Meglepő felfedezésünk arra utal, hogy a kannibalizmus gyakorisága megnő galaxisok összeütközésekor. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az összeütközés miatt sok csillag kerül a két galaxis összeolvadó központi fekete lyuka közelébe"
– fogalmazott James Mullaney vezető csillagász.
Rob Spence kutató szerint két évvel ezelőtt vették észre, hogy az egyik galaxis, a F01004-2237 kódjelű feltűnően különböző. Miután megnézték a Catalina Sky Survey nevű kutatás adatait, amely ez idő alatt végig monitorozta az égi jelenségek fényét. Ezután döbbentek rá, hogy 2010-ben a Földtől 1,7 milliárd fényévnyire lévő galaxis drámaian fellobbant. A jelenség a kozmikus kannibalizmus jellegzetességeit mutatta.
Clive Tadhunter kutató szerint a kozmikus kannibalizmus a Tejútrendszerben is általánossá válik, amikor körülbelül ötmilliárd év múlva galaxisunk végül összeolvad a szomszédos Androméda galaxissal.