Baszki, ez halhatatlan - medúzakalaúz halandóknak
2015.09.08. 16:00
Röpködhettek az évmilliók, a dinoszauruszok réges-rég kipusztultak, de a medúzák még mindig jó formában vannak. Igazi őskövületnek számítanak: a legősibb soksejtes életformák közé tartoznak.
A medúzák nem bonyolítják túl a dolgokat. Egy darab testnyílásuk van, minden fontosabb dolgot azon keresztül intéznek (a biológusok ezt hívják űrbélnek). Õk az állatvilág görögdinnyéi: testük 96 százaléka vízből áll, részben ennek köszönhetik fantasztikus, füstszerű megjelenésüket.
Közismert, hogy egyes állatok, pl. gyíkok képesek visszanöveszteni a testrészeiket. Lejárt lemez. A medúzák ennél is jobbat tudnak! Ha elvesztik egy vagy több végtagjukat, nem szimplán újat növesztenek a helyére, hanem begyógyítják a sebet és a megmaradt végtagokat szép szimmetrikusan újrarendezik.
Jöjjön az überelhetetlen – az örök élet titka. A Turritopsis nutricula nevű fajta olyat tud, amilyet még nem hallottál: folytonos az életciklusa.
Mit is jelent ez? A Turritopsis fiatal éveit helyhez kötve, polip alakban tengeti, és ebben az időszakban bimbózással szaporodik. Amikor elégedett a körülményekkel (kaja, vízhőmérséklet), fogja magát, átalakul rendes medúzává és ivaros szaporodásba kezd. A többi medúzafajta ezen a ponton szokott elpusztulni, de a Turritopsis képes visszaalakulni polippá és újrakezdi az egészet előlről!
Elvileg ez a kör a végtelenségig folytatódhatna – polip-medúza-polip-medúza –, de a valóságban a legtöbb Turritopsis ragadózók áldozatául esik, mielőtt a visszaalakulhatna szexuálisan éretlen formájába.
2008-ban kémiai Nobel-díjjal jutalmazták azt tudós csoportot, akiknek egy csendes-óceáni medúzafajból sikerült izolálniuk a GFP nevű zölden fluoreszkáló fehérjét. De mire jó ez a GFP? Abban segít, hogy felfedezhetővé váljanak az emberi test mélyén rejtőző tumorok, melyeket a korábbi szűrőberendezésekkel nem láthattak. A GFP, mint egy jelzőrendszer teszi láthatóvá a sejtek burjánzását.
Bár idegsejtjeik csak szétszórva helyezkednek el testükben, a kockamedúzáknak vannak „szemei”. Ezek a medúzák nem csak lébecolnak és várják, hogy az élet meg a tengeráramlatok valamit az űrbelükbe sodorjanak – aktívan vadásznak! 24 fényérzékelő szervükből néggyel folyamatosan a környezetüket pásztázzák.
A hajósok réme évszázadok óta a portugál gálya. Kapaszkodjatok meg: ez egy olyan faj, ami igazából nem is egyetlen élőlény, hanem egy apró polipokból és medúzákból álló telep. Mindegyiknek megvan a maga funkciója, külön-külön nem is lennének életképesek, együtt viszont nagyon is veszélyesek. Tarajszerű képződményüket vitorlaként használják, erről lógnak le a fogófonalaik, amik az 50 méteres hosszúságot is elérhetnek. Ezek a fonalak még az emberre is rendkívül veszélyesek, érintésük akár szívleállást is okozhat.
Szuperhősöket megszégyenítő képességeiknél csak szürreális, füstszerű pulzálásuk lenyűgözőbb. Nézd meg őket élőben a Budapesti Állatkert Varázshegy akváriumában!