Az utolsó felvonáshoz érkezett a kormányalakítási huzavona Olaszországban
2018.05.31. 19:38
Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és Matteo Salvini, a Liga vezetője között újraindult az egyeztetés csütörtökön a két párt közös kormányának felállítására, amely az utolsó lehetőség egy politikai kormány létrehozására az olaszországi kormányalakítási folyamat 86. napján.
Luigi Di Maio és Matteo Salvini tárgyalásai zárt ajtók mögött zajlanak a római képviselőházban.
Az M5S vezetője szerdán - a két párt közötti kormányalakítás újraindítását kezdeményezve - szorgalmazta, hogy a Liga által javasolt és az államfő által "megvétózott" Paolo Savona maradjon a leendő kormány tagja, de ne pénzügyminiszterként. A politikai kormány megszülésére tett újabb próbálkozást az államfő is támogatja; Sergio Mattarella ezért felfüggesztette a Carlo Cottarellire bízott szakértői kormány felállítását, és időt adott az M5S-nek és a Ligának.
Matteo Salvini korábbi nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy sohasem zárta be teljesen a kaput az M5S-szel közös kormány előtt. Hozzátette azonban, hogy a Liga nem kíván fejet hajtani Európa, Berlin vagy Párizs nyomása előtt, és Paolo Savonát nem szívesen mozdítja el a korábban az euroszkeptikus közgazdásznak ígért miniszteri székből.
Sajtóértesülések szerint Paolo Savona a külügyminiszteri tárca élére kerülhetne. Úgy tudni, hogy az esetleges M5S-Liga kormánynak ismét a jogász Giuseppe Conte lenne a miniszterelnök-jelöltje, aki vasárnap adta vissza megbízatását az államfőnek, miután a két párt közös kormányalakítása eredménytelenül zárult.
Felmerült, hogy Matteo Salvini helyet adna a kormányban a Giorgia Meloni által vezetett, 4,3 százalékos Olasz Testvéreknek (FdI) is, amely a Liga vezette jobbközép koalíció tagja. Az FdI csatlakozását azonban az M5S fenntartással fogadta.
Elemzők szerint most zajlik az "utolsó felvonás" a Di Maio és Salvini közötti politikai játszmában, amely a március 4-i parlamenti választások óta tart. Miután az államfő május 27-én nem fogadta el Paolo Savona pénzügyminiszteri jelölését, az M5S először támadást indított a köztársasági elnökkel szemben, majd néhány nappal később Luigi Di Maio az államfővel együttműködve ugyanannak a kormányalakításnak az újraindítását javasolta.
Így Luigi Di Maio a Liga vezetőjének Matteo Salvininek "passzolta" át a politikai kormány felállításának felelősségét.
Matteo Salvini mostani válasza derít majd fényt arra, hogy a Liga vezetője valóban kormányt akar-e alakítani az M5S-szel vagy sem.
Egyértelműnek tűnik, hogy az M5S nem akarja elszalasztani a kormányzás lehetőségét, a párt támogatottsága március 4. óta ugyanis gyengült, a választásokon szerzett 32 százalékról 29 százalékra.
A Liga viszont majdnem három hónappal ezelőtt szerzett 17,4 százalékról már 27 százalékra erősödött a felmérésekben. Ezt Matteo Salvini ki is használhatja, új pozíciókat szerezve az M5S-szel közös kormányban, amelyben már nem kisebbik szövetségesként venne részt.
Ha az M5S-Liga kormány utolsó lehetősége is szertefoszlik, az államfő a Carlo Cottarelli vezette szakértői kormányra bízhatja Olaszországot, amely azonban nem fog bizalmat kapni a parlamentben. Így új választásokat kell majd kiírni.