Az alávetett nõk az iszlámban
2016.01.14. 20:28
Az elmúlt hetekben elkövetett nők elleni támadások és szexuális zaklatások kapcsán érdemes megnézni, hogy mégis milyen helyzetben vannak a nők az iszlám világban, és mindez milyen hatással van a nyugat-európai társadalmakra.
A muszlim nők társadalmi helyzete gyakran kerül összehasonlításra a nyugati nők társadalomban betöltött szerepével. A nyugati értelemben vett női egyenjogúság legkisebb jelei is nehezen fedezhetők fel, de mindez nem is meglepő, hiszen az iszlámban a „muszlim nő” nem létező személy. Az iszlámban a nő sokkalta inkább egy szerepkört jelent, mely az évszázadok során alakult ki, illetve nyerte el jelenlegi, sajátos kulturális formáját.
A Korán ugyan egyenrangúnak tartja a nőt a vallás tekintetében, de még ez sem érvényesül maradéktalanul minden országban: Szaúd-Arábiában például egyetlen nő sem lépheti át a mecsetek küszöbét. Az iszlámban a nők feladata nem más, mint az, hogy a család alapját képezzék, mindezt úgy, hogy megóvják őket a külvilág veszélyeitől. Egy muszlim nő például csak szükség esetén hagyja el otthonát, mivel az igazi élettere otthon, a házon belül van.
Kettős élet, kettős mérce
A nőknek egyes muszlim országokban már serdülőkortól, máshol férjhezmeneteltől a megszabott viseletet (hidzsábot, burkát stb.) kell hordaniuk, ha kilépnek az utcára. Otthon a család körében viszont szabadon öltözködhetnek. A kendő viselése a Korán szerint nem az elnyomás jele, hanem a nők védelmére szolgál:
Próféta! Mondd a feleségeidnek, a leányaidnak és a hívők feleségeinek, hogy borítsák az orcájukra köntösük egy részét! Így érhető el leginkább az, hogy elismertessenek és ne zaklattassanak.” – (Korán, 33:59)
„A férfiak fölötte állnak a nőknek...”
A Korán minden muszlim férfinak megengedi, hogy négy feleséget tartson, valamint szabadon létesítsen szexuális kapcsolatot más nőkkel. Ezzel szemben a nőnek csak egyetlen férje lehet. Míg a férfi akár három tanú előtt kimondhatja a válást, addig a nő csak igen hosszú jogi procedúrán keresztül érheti ezt el, de a legtöbb esetben így is arra kényszerítik, hogy a férjével maradjon. Az egyenlőtlenség egyik jellegzetes szimbólumának számít az öröklés is, hiszen a nő csak feleannyit örökölhet a fiúhoz képest, valamint az örökséget is csak ágens útján kezelheti.
A muszlim országokban a nők különösen kitettek a szexuális zaklatásnak és a nemi erőszaknak, mindez köszönhető az elmaradott társadalmi szerkezetnek és a vallásos nőképnek, mely a Koránból fakad. Statisztikák alapján a nők ellen elkövetett erőszak a muszlimok lakta országokban a leggyakoribb a világon.
A nemi erőszak és a szexuális zaklatások elterjedtségének kombinált skálája
- Így bánnak a nőkkel Szaúd-Arábiában
- Nők az Iszlám Állam markában
- GFG a három nyolcason: Köln és a politikai felelősség
- Köln, a terror egy új formája Európában