Atomkatasztrófa lehetett Európában?
2017.02.23. 12:28
Csupán annyit tudunk, hogy hetek óta magas értékeket mérnek a jód 131-es izotópjából Európa felett. Azonban az okok ismeretlenek.
A német Bild megszerzett egy kormányzati dokumentumot, mely szerint január második hetében egyszer csak megugrott az anyag mértéke. Először a Norvégia északi részében fekvő mérőállomások jeleztek, majd Finnországban, Lengyelországban, Csehországban, Franciaországban, Spanyolországban és Németországban is.
Mivel a jód 131-es izotópjának felezési ideje nyolc nap, a szakértők szerint ezért az év elején történhetett valami.
Az újabb spekulációk február 17-én kaptak szárnyra, miután az amerikai légierő, a világon egyedülálló WC-135C típusú gépe méréseket végzett Nagy-Britannia felett. Az átépített Boeing 707-es a képes kimutatni a radioaktív anyagokat a levegőben.
A brit médiában olyan hírek láttak napvilágot, hogy Novaja Zemlja szigetén titkos atomrobbantást hajtottak végre. Ugyanakkor az európai geológusok ellentmondtak ennek a feltételezésnek, mondván, hogy egy ilyen robbantást azonnal mérni tudtak volna.
Ennél valószínűbb, hogy egy nukleáris balesetről van szó, például az egyik elsüllyedt roncsból radioaktív anyag szabadult fel. (A Bild infografikán mutatja be, hogy hány atom-tengeralattjáró nyugszik a régióban a tenger mélyén - írja az MTI) Ezt támasztja alá, hogy a norvég hatóságok szerint az első mérések idején komoly viharok pusztítottak a térségben.