Aggasztó: egyre több szexuális bûncselekményre kerül sor
2017.03.06. 15:28
A szakértők szerint a rossz törvényeknek is köszönhető, hogy egyre több erőszakos szexuális bűncselekményre kerül sor.
Minden olyan szexuális tevékenységet szexuális erőszaknak nevezünk, amiben az áldozat nem akar részt venni, de kényszerítik rá. A tévhitekkel ellentétben a szexuális erőszak legtöbb esete nem az utcán, hanem az áldozat vagy az elkövető lakó- vagy munkahelyén történik, és többnyire olyasvalaki követi el, akit az áldozat ismer, illetve, akiben bízik – írja a Nők a Nőkért Egyesület.
Az Equality Now (Egyenlőséget Most) nevű jogvédő szervezet 73 ország jogi szabályozását tekintette át és arra jutott, hogy a szexuális erőszaktevők legalább kilenc országban megúszhatják a büntetést – írja az MTI. Libanonban, ha a tettes feleségül veszi az áldozatot mentesül az igazságszolgáltatás alól. Bahreinben, Irakban, a Fülöp-szigeteken, Tádzsikisztánban és Tunéziában is csak össze kell házasodnia az erőszaktevőnek az áldozatával és már is megúszta a felelősségre vonást.
A jelentés kitér arra is, hogy 10 országban legális a házasságon belüli nemi erőszak. Indián túl, Ghánában, Lesothóban, Ománban, Szingapúrban és Srí Lankán sem kell büntetésre számítani, ha a frigyen belül került sor szexuális erőszakra. Az utóbb említett négy országban a nemi erőszak a "házasságon" belül akkor is megengedett, ha a "feleség" még gyerek, és a frigy törvénytelen.
Az Equality Now jogvédő szervezett kifejezett célja, hogy megakadályozza a szexuális bűncselekményeket. Ezért elsősorban azt szeretnék, hogy a kormányok vizsgálják felül a rossz törvényeket valamint, az igazságszolgáltatást minden áldozat számára elérhetővé kívánják tenni.
A nemzetközi nőnap alkalmából közzétett jelentés arra is kitér, hogy egyes országokban az erőszaktevők megvásárolhatják büntetlenségüket. Felidéznek egy közelmúltbéli esetet Szomáliából, ahol fiatalok az interneten tettek közzé videót két lány megerőszakolásáról, majd úgy akarták elkerülni a börtönt, hogy tevéket ajánlottak fel büntetlenségük fejében.
A jogvédők szerint az ilyen a törvények azt az üzenetet küldik, hogy a nemi erőszak nem súlyos bűncselekmény és megúszható.
A civil szervezet azt is vizsgálta, hogy mely országokban túl nagy a bizonyítási teher, illetve hol fordul elő, hogy több tanú vallomása esetén lehet csak elítélni a nemi erőszak elkövetőit. A jelentés szerint van, ahol az áldozatot vonják felelősségre házasságon kívüli szexuális kapcsolatért, ha nem tudja bizonyítani, hogy megtámadták.