A világûrbe utazik az emberi mûvészet
2016.02.24. 22:38
Az emberiség művészi kifejezőkészsége túlmutat szeretett bolygónkon is. Ha megtehetjük, miért ne árasszuk el az egész világűrt kultúránkkal és alkotásainkkal. Na de hogyan lehetséges az emberi kultúra terjesztése az univerzumban? A NASA művészeti galériát küld egy aszteroidára, hogy az kényelmesen utazva járhassa be a galaxist. A galéria a 101955 Bennu nevű aszteroidára kerül majd.
Egyik kampányuk részeként, az amerikai űrügynökség egy digitális műgalériát küld az űrbe. A mikrochip az OSIRIS-REX űrszondán fog eljutni a Bennu aszteroidára. A szondát szeptemberben lövik majd fel és két év alatt éri el a Bennu-t és 2019-ben landol az aszteroidán. Az OSIRIS-REX az első szonda, ami amellett, hogy landol egy aszteroidán, még mintát is vesz az égitestből.
2023-as visszaútja során a szonda egy kapszulában dobja majd ki a mintát, amit a Földön való landolása után, a tudósok vesznek majd kezelésbe. Az OSIRIS-REX a kapszula kidobása után nem áll meg a Földnél, hanem a digitális műgalériával felvértezve halad tovább és a Nap pályájára állva kering majd tovább a világűrben. Az OSIRIS feladata itt véget is ér, hiszen a szondát és a digitális galériát az örökkévalóságnak szánták, és addig kering majd a Nap körül amíg valaki meg nem találja.
A NASA arra kéri az embereket, hogy legyenek részei a szonda küldetésének és adják át alkotásaikat az örökkévalóságnak. A kampány lényege ugyanis, hogy bárki beküldheti festményét, fotóját, hanganyagát, zenéjét vagy videóját, amit a szonda digitális tárolója szállít majd a világűrbe. Az alkotásokat március 20-ig lehet elküldeni a szonda Twitter és Instagram oldalára.
Az OSIRIS-REX küldetése az emberi kultúra népszerűsítése mellett azért nagyon fontos, mert a Bennu aszteroidán található szerves molekulák és amino-savak rengeteget mesélhetnek a tudósoknak a világ keletkezéséről. Az eredmények során az is kiderülhet. hogy van-e máshol élet a naprendszerben.
Let your artwork soar through the solar system with us! #WeTheExplorers https://t.co/QejfuKdC8N pic.twitter.com/R6YKsLBxhi
— OSIRIS-REx (@OSIRISREx) 2016. február 19.
Nem ez az első alkalom, hogy a NASA művészetet küld az űrbe. A Voyager szonda például zeneszámok és fotók ezreit utaztatta a világűrbe 1977-ben. 2010-ben az űrügynökség arcképek tízezreit, 2014-ben pedig az Orion szállított névvel ellátott arcképeket és festményeket a nagy ismeretlenbe.
(Quartz)