A Moody's döntése alapján nõhet a magyar bankok nyeresége
2016.11.07. 23:28
A Moody's pénteken Magyarország hosszú futamidejű államkötvény-kötelezettségeinek osztályzatát az addigi "Ba1" szintről egy fokozattal stabil kilátású "Baa3"-ra javította, visszaemelve ezzel Magyarországot a befektetésre ajánlott szuverén besorolási kategóriába.
A cég a lépéssel egy időben két fokozattal szintén "Baa3" szintre emelte az addigi "Ba2"-ről a magyar bankrendszerre megállapított hosszú távú devizabetét-besorolási országplafont, lehetővé téve a magyar bankok felminősítését.
A Moody's hétfőn Londonban bejelentett bankosztályzati lépései az MFB, az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank és a K&H Bank besorolásait érintik.
A Moody's közölte, hogy a hétfői minősítési lépések az általa besorolásokkal ellátott többi magyar bank – az Erste Bank Hungary, az MKB és az FHB – osztályzatait nem érintik.
A Moody's azonban a nyár közepén már javította az Erste Bank Hungary és az MKB különböző besorolásait, miután magasabbra sorolta a magyar gazdaság makroprofil-minősítését is, a múlt héten pedig az FHB több osztályzatát minősítette fel, annak ellenére, hogy a nyáron még leminősítési felülvizsgálat alá vette ezt a pénzintézetet.
A Moody's az FHB felminősítését elsősorban azzal a véleményével indokolta, hogy a leminősítési vizsgálat indoklásában felsorolt kockázatok azóta jelentősen csökkentek, tekintettel arra, hogy az FHB fokozatosan egyre szorosabban integrálódik a magyar takarékszövetkezeti szektorba.
A Moody's nem sokkal korábban az egész magyar bankszektor kilátását is pozitívra javította az addigi stabilról, azzal indokolva a lépést, hogy a javuló magyarországi működési környezet várhatóan jót tesz a bankok eszközminőségének és tőkehelyzetének, és a szektor ismét nyereségessé válhat.
E döntéséhez fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemelte azt is, hogy a devizaalapú hitelek tavalyi átváltása jelentős eszközminőségi kockázatokat távolított el a rendszerből.
(MTI)