A másnaposság õsi gyógymódjai
2016.03.19. 15:58
Fejfájás, láz, elemi fáradtságérzet, hányinger. Mindent összevetve a brutális kiszolgáltatottság érzésével köszönthet ránk a szombati kora délután egy alaposan átmulatott péntek éjszaka után. A társadalmi felelősségvállalás jegyében a három nyolcas összegyűjtötte azokat a gyógymódokat, amelyeket őseink alkalmaztak a macskajaj ellen.
A nagy ókori civilizációk híresek voltak kiváló minőségű alkoholtartalmú italaikról. A görögök és a rómaiak a borra esküdtek, az egyiptomiak pedig a mézsör készítését fejlesztették tökélyre, így a másnaposság, mondhatni hétköznapi volt számukra.
A korabeli szövegek arról árulkodnak, hogy a macskajaj legkedveltebb ellenszere a káposzta volt. A zöldséget megfőzték egy lábosnyi vízben és ezután megették. Bort és a káposztalevet iszogattak hozzá.
A módszer hatékonyságát a modern tudományos kutatások is alátámasztják. A káposztában található vegyületek segítik a májat az alkohol lebontásában és a zöldségben levő vitaminok nagyban hozzájárulnak a test regenerálódásához. Nem véletlen, hogy a korhelyleves sok káposztát tartalmaz – a nevéből pedig következtetni lehet arra, hogy milyen alkalmakkor főzték szívesen.
A rómaiaknál a káposzta inkább a plebejusok eledele volt. Az arisztokraták az egészben, roston sült birka beleire és a füsti fecske csőrére esküdtek. Az egyiptomi kultúrában varázslatokkal bűvölték meg a sört, hogy az ne fejtse ki romboló hatását.
Mai szemmel szokatlan metódus volt a nyers bagolytojás elfogyasztása. Ez azonban nem rossz ötlet, mert pótolhatja a szervezetből kiürült aminosavakat. A módszert nem javasoljuk, hiszen egy erdei fülesbagoly eszmei értéke 50 000 forint, ezért igen drága lenne egy ilyen reggeli, ráadásul fára kell mászni érte. Emellett a bagoly igen hasznos állat.
A legextrémebb medicina talán az ecetes birkaszem és a sült kanári volt.
A középkor egyik legkedveltebb másnaposság elleni szere az újszülött, nyers angolna volt. Emögött az a logika húzódott meg, hogy a tüdőshal feltámad a gyomorban és megissza a maradék alkoholt. Végül is logikusnak tűnik.
Meglepő, de a dolog működhet – de nem azért, mert feléled –, ugyanis az angolna remek fehérjeforrás és több vitamin és kalcium található meg benne, mint például a tojásban.
Az nyers angolnával nem árt vigyázni, ugyanis bizonyos fajoknak mérgező a vére. A szembe kerülve súlyos károsodást, akár vakságot is okozhat. A kis elektromos angolnák nem jelentenek veszélyt, csak elzsibbad az ember gyomra.
Ebben a korszakban meglódult a tudomány sárba ragadt szekere, azonban még mindig nem születtek igazán velős megoldások. Jonathan Goddard azonban meggazdagodott az általa előállított, saját magáról elnevezett másnaposság elleni cseppekből. Ebben olyan hozzávalók voltak, mint az ammónia, szárított vipera és egy kis darab egy akasztott ember koponyájából.
A cseppek nagyon népszerűek ebben az időszakban és voltak olyanok is, amelyek kevésbé elvetemült hozzávalókat tartalmaztak. Különböző növények és virágok kivonatait. Az egyik, igen közkedvelt csepp, folyékony borostyánt tartalmazott.
A 19. század orvosai nem a finomkodásról ismertek. Ebben az időszakban a sokkterápiát tartották a legjobb ellenszernek. Az egyébként is védekezésképtelen, szerencsétlen másnapost lekötözték, és ecetet öntöttek le a torkán, majd a mellkasát is bekenték vele. Végső soron ettől biztosan felébred bárki a félkómás állapotból. Ennél egyel finomabb megoldás volt a delikvenst meztelenre vetkőztetni és leönteni egy vödör jéghideg vízzel.
Picit humánusabb megoldás a borsmentás ital, amit előszeretettel fogyasztottak az angolok – ebben vas-szulfát, magnézium, borsmenta és szerecsendió található.
A személyes kedvencem a meleg tejbe kevert korom. A színe olyan mint a kakaó. Az angolok általában szénnel fűtöttek és nem fával és miután leégett tűz, a maradék kormot megőrizték. Ebből készül ez a csodás ital. Szintén nem valami ostobaságról van szó: mindenki hallott már a széntablettákról és ez is ezen az elven működik. Helyrerakja a gyomor pH-értékét.
A cowboyok szegényesen éltek és a megoldásuk ennek megfelelő. A nyulak ürülékét vízben megfőzték és megették. Cowboynak lenni mégsem menő.
Az aszpirint 1915-ben találták fel. Ehhez szerintem nem kell semmit hozzáfűznöm, de a kormos tejet nem kőrözi le.
A Bloody Mary koktél hihetetlenül elegáns és hatékony megoldás a másnaposságra. A benne levő kevés vodka és a paradicsomlé nagyon jót tesz a szervezetnek ilyenkor.
A Coca-Cola szintén nagyon népszerű volt, de a régi időkben, amikor még tartalmazott kokaint, akkor sokkal hatásosabbnak bizonyult. 1906-ban az összetevők közül kikerült a kokain és a csaposok tejjel keverték a macskajaj enyhítésére. Manapság a benne levő koffein pörgeti fel az embert.