A brit nagytõke EU-párti
2016.03.15. 18:38
A körkérdésbe bevont 773 tagvállalat vezetőinek 80 százaléka szerint cége üzleti érdekeit az szolgálná a legjobban, ha Nagy-Britannia az EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként az Európai Unió tagja maradhatna. A megkérdezett cégvezetők mindössze 5 százaléka mondta azt, hogy vállalata jobban járna, ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból.
Carolyn Fairbairn, a CBI vezérigazgatója szerint a felmérés azt az eredményt közölte, hogy
hogy a garantált hozzáférés az unió 500 millió fogyasztót számláló vámmentes belső piacához olyan jelentős előny, amely túltesz az EU-tagság bosszantó velejáróin."
Magyarán a nagytőkések belátták, hogy jobb maradni, mint menni. Hiszen a vállalatok zöme nincs meggyőződve arról, hogy a teljes jogú EU-tagság helyett javasolt alternatívák ugyanolyan lehetőségeket kínálnának, mint az, ha Nagy-Britannia az Európai Unió tagja marad. Továbbá azok, akik a brit EU-tagság feladását pártolják, képtelenek egyelőre felvázolni, hogy a kilépés mit jelentene a munkahelyek és a gazdasági növekedés szempontjából.
Nemrégiben egyébként kétszáznál több brit vezető egy nyílt levél keretében hangot adott véleményének, miszerint Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia. A The Times című brit napilapban közzétett levelet olyan óriáscégek igazgatói is aláírták, mint a Vodafone távközlési szolgáltató, a Ryanair légitársaság, a BP olajipari csoport, az Airbus repülőgépgyártó konglomerátum, valamint a BMW, a General Electric és a BASF.
Az aláírók – akiknek egyébként vállalatai több mint egymillió alkalmazottat foglalkoztatnak Nagy-Britanniában – hangsúlyozták, hogy a brit üzleti szférának a további beruházások és az állásteremtés érdekében korlátlan hozzáférésre van szüksége az Európai Unió 500 milliós egységes belső piacához. Ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból, azzal elrettentené a befektetőket, munkahelyeket sodorna veszélybe, és az egész brit gazdaságot kockára tenné.
(MTI)