Szarvas József: tanuljuk vissza kultúránkat!
2019.03.18. 09:00
A nyolcas vendégével, Szarvas József színművésszel először is a gyökerek, valamint a közösség fontossága került megvitatásra. Mint ahogy elhangzott: a közösségben érvényesülhet csak igazán a tudás, a tehetség és a munka, hiszen a közösség gyakorlatilag tükörként funkcionál. Olyan fajsúlyos elemek is a közösségi élet részei, mint az ünnepek, a szokások, a hagyományok vagy a hit.
Ezzel kapcsolatosan Szarvas József leszögezte: látva, hogy a szocialista rendszer mennyire leépítette a kultúrát és a hagyományokat, kijelenthető, templomokra, lélekre bizony szükség van, és a lélek fölemeléséről is gondoskodni kell ünnepeink által.
Az istenhit él, az itt van."
A színművész szerint bármennyire is szétverték a kultúránkat, a remény még mindig él. A feladatunk egyszerű: emlékezni kell csak, "visszatanulni" a kultúrát, feléleszteni a tüzet.
A beszélgetés következő fontosabb állomása a magyar nyelv kérdéskörét érintette, hiszen mint azt a műsor vendége ecsetelte, a nyelv nem más, mint egy kultúrahordozó, kultúraközvetítő kincs. Jelen pillanatban azonban ettől a szerepétől megfosztották a nyelvet a politikai korrektségnek "hála".
Anya, az apa, nő, férfi, ünnep, barátság, felelősség, bajtársiasság – bizonyos asztaltársaságban kiröhögnek ezekért."
Márpedig sajnos ott tartunk, hogy ha ezeket a szavakat kimondjuk, ma már nem biztos, hogy ugyanarra gondolunk, elég csak példaként említeni, hogy bizonyos helyeken immár szülő 1 és szülő 2 megnevezést használnak.
S hogy a nyelv mellett miért olyan fontos lelki életünkben a költészet? Miért érdemes nemet mondani a XXI. század azon őrületére, amely szerint ünnepeinket hátra kellene hagyni? Hogyan írható le az összetartozás tudata a kíváncsiság jelenségével? Mi a különbség a "valahol szabadsága" és a "bárhol szabadsága" között?
Ezeket a kérdéseket járta körbe Szarvas József színművésszel G. Fodor Gábor A nyolcas című műsorban, amely minden vasárnap este 19 óra 10 perctől látható az Echo TV-n.