Márki-Zayt felvették a Nemzetközi Energiaügynökséghez, vagy mi ez?
2022.04.22. 11:40
A Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) egy a 29 tagországot tömörítő, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) szorosan kapcsolódó konzultációs szervezet. Célja a lakosság számára kiszámítható, megbízható, megfizethető és környezetbarát energiaellátás biztosítása.
A Reuters beszámolója szerint a Nemzetközi Energiaügynökség azt tanácsolja, hogy
- nyomjuk feljebb a légkondi hőmérsékletét,
- állítsuk át a kazánjaink beállításait,
- vezessünk lassabban,
- és cseréljük le a rövid távú repülőjáratokat vonatra.
Mint írják, „az energiatakarékosságra már régóta szükség van az éghajlati célok eléréséhez, de a hónapok óta emelkedő energiaárak és a Moszkva ukrajnai invázióját követően az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére irányuló törekvés a politikai napirendre emelte a kérdést”.
A párizsi székhelyű IEA az Európai Bizottsággal közösen csütörtökön közzétett útmutatójában azt ajánlja az európaiaknak, hogy
Az IEA szerint az ajánlások betartása esetén évente 450 eurót (kb. 166 ezer forint) lehetne megtakarítani egy átlagos uniós háztartás rezsiszámláján, olyan tényezőktől függően, mint például a lakás és a saját autó típusa.
A dokumentumban azt írják,
Az IEA szerint, az egész EU-ra kiterjedő intézkedésekkel évente 220 millió hordó kőolajat és 17 milliárd köbméter gázt lehetne megtakarítani.
Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója szerint:
Ha kevesebb energiát használunk, az egy konkrét módja annak, hogy segítsünk az ukrán népnek – és magunknak is. Ez az útmutató olyan könnyen követhető lépéseket tartalmaz, amelyek a mi részünkről kevés kényelmetlenséggel vagy anélkül csökkenthetik az orosz hadseregnek szánt pénzáramlást, és segíthetnek egy tisztább és fenntarthatóbb bolygó felé vezető úton elindulni.”
Hasonló spórolási elképzeléseket hallhattunk korábban a szebb napokat is látott Márki-Zay Pétertől is.
Hogy is volt?
Lehet rezsit csökkenteni, hogyne lehetne: kevesebb vizet kell használni, kevesebb áramot kell használni, kevesebb gázt kell használni.”
De Frans Timmermans, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke, az európai zöld megállapodásért felelős biztos április 8-án, Brüsszelben kijelentette, hogy
az európaiak azzal segíthetnek a Vlagyimir Putyin elleni harcban, ha lejjebb kapcsolják a fűtést otthonukban”.