Köztársasági érdemrenddel kitüntetett szerzőt náciznak le a haladó ellenzékiek és tanárok
2020.02.13. 07:42
Nem tanítok fasiszta írót,
ez most a trendi liberális pedagógus duma. De kiről is beszélnek? A Pedagógusok Demokratikus (!) Szakszervezete többek között az ellen a Wass Albert ellen ágáll, akinek – nem mellesleg – most állítja színpadra „13 almafa” című regénye színházi adaptációját a Nemzeti Színház. Mert libsi körökben divat lett lenácizni Wass Albertet, amióta a jobboldali kultúrközeg az ikonjává emelte.
És hogy mi fasisztázás oka?
Hát ez: „A kolozsvári népbíróság 1946. március 13-án távollétében – apjával együtt – »háborús bűnökért és gyilkosságért« halálra ítélte. Az író és családja szerint hamisan vádolták azzal, hogy 1940-ben az Észak-Erdélybe bevonuló magyar csapatok egyik egységét Omboztelkén, majd később Vasasszentgothárdon is, felbujtotta egy román ortodox pópa és családja, magyar szolgálójuk, néhány helyi román lakos és a helyi zsidó kereskedő kivégzésére.” (Forrás: Wikipedia – mert az irodalmi alakokról messzemenő véleményt mondók figyelme ennél aligha terjed tovább...)
A megrögzött, mondhatni elvakult véleményen az sem változtat, hogy Románia hiába kérte 1979-ben az Amerikai Egyesült Államokba emigrált író kiadatását. (Ennek elsődleges oka azonban nem az 1946-os ítélet volt, hanem az, hogy megjelentetett egy angol nyelvű írást „Documented facts and figures on Transylvania” címen, amely vélhetően hozzájárult, hogy az Egyesült Államok 1988-ban megvonja Romániától a legnagyobb kedvezmény elvét, s ezért Nikolai Ceaușescu diktátor a bukaresti rádióban „Románia első számú közellenségének” nevezte Wass Albertet, amire az író végtelenül büszke volt.)
Mint ahogy hiába kérte kiadatását röviddel később a Wiesenthal-alapítvány is, mert információik szerint két zsidó volt azok között, akinek a kivégzésére Wass „parancsot adott”.
Sőt, annyira tartották fasisztának a Wass családot a tengerentúlon, hogy az író egyik fiát felvették a West Point katonai akadémiára, vietnami hős, majd később az amerikai hadsereg tábornoka lett Huba Wass de Czege, míg Wass Miklós, aki a NASA-nak dolgozva Wernher von Braun és Hermann Oberth asszisztenseként a Holdra szállást megelőző rakétaprogramot segítette, az űrkutatási hivatal belső elhárításában is szerepet kapott.
De hát ezek a hülye amerikai hivatalok képtelenek megkülönböztetni egy nacionalista írót egy fasiszta gyilkostól. Bezzeg a mi tanáraink…
Igaz: a mai liberálisok szerint még az egyébként SZDSZ-es köztársasági elnök, Göncz Árpád is annyira megvezethető volt, hogy 1993-ban az ország rendszerváltás utáni első szabad miniszterelnökének, Antall Józsefnek az előterjesztésére
Az érdemérmet pedig a floridai magyar konzul és Csoóri Sándor, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas magyar költő, író vitte el a Miamiban élő Wassnak.
Te jó ég, hogy mennyi náci kollaboráns volt már akkor is ebben az országban...