Közeleg a nagy baloldali összeborulás?
2016.11.30. 17:58
Sajtóértesülések szerint az értéknyilatkozatot az előválasztáson induló pártok, jelöltek, civilek mellett minden olyan szavazónak is el kell fogadnia, aki részt akar venni az előválasztáson. Mind a 106 egyéni választókerületben lenne előválasztás.
Molnár Zsolt az MTI-nek azt mondta, ez a nyilatkozat a közös kormányzás, a közös gondolkodás alapja. Lehetséges közös célként jelölte meg például a jogállamiság helyreállítását, de jelezte, hogy a nyilatkozatban szociál- és adópolitikai alapvetések is lesznek. Hangsúlyozta, nem kormányprogramról, hanem egy értékrendről van szó.
A szocialista politikus elmondta, az lesz az előválasztáson induló pártok közös jelöltje, aki aláírja az értéknyilatkozatot és megnyeri az előválasztást.
Kiemelte, hogy az előválasztáson személyesen kell szavazni. Ehhez mindenképpen ragaszkodni fognak – mondta.
Molnár Zsolt beszélt arról is, hogy a törvény szerint országos listát az a párt állíthat, aki – legalább kilenc megyében és a fővárosban – 27 egyéni választókerületben állított jelöltet. Ez nem valószínű, hogy minden, az előválasztáson induló pártnak sikerül, ezért a közös országos lista lenne a racionális – magyarázta, megjegyezve, hogy ez a pártok között folyó tárgyaláson még változhat.
Az MSZP-s politikus véleménye szerint a parlamentbe jutási küszöböt átlépni akaró pártnak ki kell tudnia állítani 106 jelöltet. Aki ezt fricskának tartja, az nem bízik magában – fogalmazott.
A miniszterelnök-jelölt kiválasztására több jó megoldás is létezik – mondta Molnár Zsolt. Kifejtette: ki lehet választani a többi jelölttel egyszerre az előválasztáson, vagy azt megelőzően lehet tartani egy miniszterelnök-jelölti előválasztást. Létező megoldás, hogy előválasztás nélkül, konszenzussal legyen miniszterelnök-jelölt – tette hozzá.
Molnár Zsolt közölte, a koncepciót elküldték a többi baloldali ellenzéki pártnak. Jövő év szeptemberéig meg kell lennie a 106 képviselő- és a miniszterelnök-jelöltnek is – hangsúlyozta.
Sajtóértesülések szerint az előválasztáson való részvételre történő személyes regisztrációra 30 nap állna rendelkezésre és 500 ajánlás kellene egy egyéni körzetben a jelöltté váláshoz. Az ajánlók a regisztráció során tudnak jelöltet ajánlani. Ezt követően két hét, tíz munkanap lenne az előválasztásra.
Az Index ezzel a címmel hozta le az MSZP javaslatát: "AZ MSZP A NÉPRE BÍZNÁ JELÖLTJEI KIVÁLASZTÁSÁT". Abban egyelőre nem vagyunk biztosak, hogy melyik népre gondolt a balliberális lap. A részvétel ugyanis regisztrációhoz kötött, valamint a szavazóknak alá is kell írnia egy nyilatkozatot, amelyről fentebb már szó esett. Számos vidéki szavazónak sokat kell majd utaznia, hogy egyáltalán regisztráljon, majd ugyanezt az utat be kell vállalnia a szavazás alkalmával. Kíváncsiak vagyunk, hogy mekkora tömegeket tud majd megmozgatni az előválasztás.
Kérdés, hogy nevetségesen alacsony részvétel esetén elfogadják-e az eredményt a pártok.
Az is kérdés, hogy mit fognak szólni a törpepártok és Gyurcsány az MSZP javaslatához.
Végül: kérdés, hogy egy előválasztás megoldja-e a baloldal azon problémáját, hogy egyszerűen minden értelemben tönkrement.