Kisakkozták a perzsákat a szaúdiak
2016.01.22. 08:58
Tovább élezi a konfliktust a szaúdi királyság Iránnal, azonban sokkal ravaszabbul, mint idáig. A vallásilag és történelmileg is ellentétes országok soha sem kedvelték egymást, nemcsak a muzulmán szunnita-siíta ellentét miatt, hanem a közel-keleti hódítások idején sem jöttek ki túlságosan jól a perzsák az arabokkal.
Azonban az elmúlt hónapokban tovább fokozódott az ellentét a két ország között, miután nemzetközi botrány övezte a tömeges, szaúdik által levezényelt keresztre feszítéseket és kivégzéseket. A brutális megtorlások között egy siíta főpap is fejét vesztette, amely akkora felháborodást váltott ki Iránban, hogy meg is rohamozták a szaúdi nagykövetséget.
Azonban az arab olaj-nagyhatalom nem csupán történelmi és vallási nézeteltérései miatt vállalta kegyetlen tetteit, hanem többek között azért is, mert Irán hosszú évek után megállapodást kötött az Egyesült Államokkal atom programjának leépítésével kapcsolatban.
Azonban a megállapodás nem tetszett az szaúdaiknak, hiszen ezzel az USA feloldotta a kereskedelmi embargóját Iránnak, amely lehetővé teszi a siítáknak azt, hogy olcsó olajjal árasszák el a közel-keleti térség amúgy is nyomott olajpiaci hangulatát.
Így már csak hab a tortán az, hogy az egyik legbefolyásosabb arab mufti, bin-Abdullah sejk fatwát, azaz tiltást adott ki a sakkozásra, mivel szerinte az erőszakot és versengést szül és az pedig nem összeegyeztethető a Korán tanításával.
Ugyanis a sakkjáték eredetileg Perzsiából ered, a mai Irán területéről. A sakk szó – amely nemcsak a játékot jelenti, hanem azt a helyzetet is, amikor az ellenfél királya „ütésben van” – a perzsa „shah” szóból ered.
Az némiképp kérdéses, hogy milyen morális alapokon nyugszik a szaúdi mufti aggodalma az arab sakkozók lelkiismeretéért, miután évente több száz embert – többek között kiskorút – végeznek ki hivatalosan az országban.
A szunnita vallásban a fatwa – ellentétben a siíta irányzattal − nem egyenértékű az azonnal végrehajtandó ítélettel, csupán egy erősen mértékadó irányelvként van számon tartva. Így a „haram-nak”, azaz tiltottnak nyilvánított sakk egy újabb szimbolikus hadviselés az irániakkal szemben.